fot. PAP/EPA

Waszczykowski: cieszymy się, że KE kontynuuje dialog z Polską

Cieszymy się, że w Komisji Europejskiej doszło do pewnej refleksji i pozwolono prowadzić dalej dialog z Polską – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. KE nie podjęła wczoraj decyzji o przyjęciu opinii o praworządności w Polsce.        

Wcześniej Bruksela upoważniła swego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, by przyjął do poniedziałku opinię, jeśli do tego czasu nie zostanie uregulowana w Polsce kwestia Trybunału Konstytucyjnego.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas oświadczyła, że Komisja cały czas prowadzi konstruktywne rozmowy z polskimi władzami na temat rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że trwają rozmowy z KE na poziomie „eksperckim i roboczym”, bez udziału ministrów.

– O to nam chodziło, żeby Unia Europejska dała szansę na rozmowę, więc cieszymy się z tego, że tam również ktoś przeżył pewną refleksję na ten temat; uznał, że nie można się zachowywać tak, jak się zachowywano i o to nam chodziło – żeby pozwolono prowadzić dialog. Nie dociekam, czy to jest szukanie wyjścia z twarzą. Nas interesuje dialog oraz perspektywa wyjaśnienia sprawy i doprowadzenia do szczęśliwego końca. Jeśli ten dialog się toczy, to jesteśmy zadowoleni – powiedział minister.

Dziś rano Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowoczesna organizują spotkanie dotyczące sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Na spotkaniu Prawo i Sprawiedliwość ma reprezentować poseł PiS-u Maciej Małecki.

RIRM

drukuj