fot. PAP/Piotr Nowak

Minister Z. Ziobro skieruje list do wiceprzewodniczącej KE ws. mechanizmu powoływania sędziów w krajach UE

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skieruje list do wiceszefowej Komisji Europejskiej Viery Jourovej, w którym wyjaśni mechanizm powoływania sędziów w krajach Unii Europejskiej.               

To odpowiedź na ingerencję Komisji w polską reformę wymiaru sprawiedliwości. Bruksela zwróciła się do władz RP o wstrzymanie prac nad projektem ustawy o ustroju sądów.

Viera Jourova zachęciła Polskę do skonsultowania regulacji, które wczoraj przyjął Sejm z Komisją Wenecką Rady Europy.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że przypomni wiceszefowej KE treść unijnych traktatów, z których – jak wskazał – jasno wynika, że sposób powoływania sędziów należy do wewnętrznych atrybutów państw Wspólnoty.

Minister sprawiedliwości dodał, że Czechy i Niemcy w odróżnieniu od Polski reformują swój wymiar sprawiedliwości bez żadnych przeszkód.

– Jeżeli mówimy o mechanizmach powołania, źródle władzy sędziowskiej, to zadam pani komisarz pytanie, czy ona wie, że są kraje, w których w ogóle nie ma żadnych rad sądownictwa, w których władcza rola sędziów, środowiska sędziowskiego w powoływaniu sędziów jest bardzo ograniczona, jeśli nie żadna. Napiszę do pani komisarz Jourovej, że będę bronił Czech, będę bronił jej kraju pochodzenia, będę bronił Niemiec, jeżeli ktokolwiek zechce w Europie kwestionować zasady, jakie przyjęły te kraje w wyłanianiu sędziów, bo znam traktaty UE, które mówią o tym, że regulacja ustroju sędziów, w tym powołanie sędziów, należy do wewnętrznych atrybutów państw suwerennych, które składają się na Unię Europejską – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Nowela ustaw sądowych uchwalona przez Sejm przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Nowelą zajmie się teraz Senat. Najbliższe posiedzenie Wyższej Izby Parlamentu najprawdopodobniej odbędzie się 15 stycznia.

RIRM

drukuj