fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Z. Ziobro w liście do D. Tuska: Również za rządów PO Trybunał Konstytucyjny wydawał wyroki, w których wskazywał na nadrzędność konstytucji w polskim systemie prawnym  

Trybunał Konstytucyjny za rządów Platformy Obywatelskiej wydawał liczne wyroki, które wskazywały, że Konstytucja Polski jest najwyższym prawem w naszej ojczyźnie – przypomniał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w liście skierowanym do szefa PO Donalda Tuska. To pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o wyższości prawa krajowego nad unijnym, a który krytykuje opozycja.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, który chciał rozstrzygnięcia kolizji norm prawa unijnego z polską konstytucją. Premier złożył wniosek po tym, jak TSUE nakazał zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN. Trybunał ostatecznie wydał wyrok, że przepisy europejskie wykorzystywane przez organy unijne i wykraczające poza kompetencje przekazane przez Polskę, są niezgodne z konstytucją.

„Art.1, akapit 1 i 2 w związku z art. 4 ustęp 3 Traktatu o UE jest niezgodny art. 2, 8 i 90 ust. 1 Konstytucji RP.” – wskazała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.  

Tym samym Trybunał orzekł o wyższości polskiej konstytucji nad unijnym prawem. Wyrok ten krytykuje opozycja oraz część krajów wspólnoty. Lewica złożyła wniosek do marszałek sejmu Elżbiety Witek o informację rządu.

Krytycznie do sprawy odnosi się Donald Tusk. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystosował list do szefa PO. Przypomniał w nim, że kiedy Platforma sprawowała władzę – jak i wcześniej – Trybunał Konstytucyjny wydawał liczne wyroki, które jednoznacznie wskazywały, że „Konstytucja RP jest najwyższym prawem w Polsce”.

„(…) Tak orzekał Trybunał Konstytucyjny m.in., gdy na jego czele stali Marek Safjan czy Andrzej Rzepliński. Również Pana bliski niegdyś współpracownik Grzegorz Schetyna, gdy sprawował z ramienia PO funkcję Marszałka Sejmu, przedstawiał Trybunałowi Konstytucyjnemu stanowisko, w którym podkreślał nadrzędność Konstytucji w systemie źródeł prawa” – Podkreślał w liście minister Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości dołączył do listu kopie pięciu dokumentów – z 2005, 2006 i 2010 roku – które miałyby pomóc Donaldowi Tuskowi „w zrozumieniu istoty kwestionowanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego”.

TV Trwam News

drukuj