fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz o XVI Zgromadzeniu Ogólnym Biskupów: Synod powinien zasłuchać się w Chrystusa, a nie opinię społeczną; słuchanie bardziej ludzi niż Boga prowadzi do destrukcji Kościoła

Idea współpracy osób duchownych i świeckich w ramach synodu jest słuszna, o ile wzajemne wsłuchiwanie się i współdziałanie będzie zasłuchaniem w Chrystusa, a nie w głosy opinii społecznej. Mówię o tym w kontekście drogi synodalnej w Niemczech, która pokazuje na przykładzie tamtejszego Kościoła lokalnego, że słuchanie bardziej ludzi niż Boga prowadzi do destrukcji Kościoła – zaznaczył w rozmowie z Redakcją Informacyjną Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk.

W Stolicy Apostolskiej trwa XVI Zgromadzenie Ogólne Biskupów. Spotkaniu przyświeca hasło: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka, w rozmowach uczestniczą zarówno księża biskupi, jak i osoby świeckie. Papież chce, by styl wspólnotowego rozeznawania stał się stałą praktyką Kościoła.

– Synod poświęcony jest synodalności, a więc zwróceniu uwagi na dynamikę Kościołów lokalnych, na większą współpracę hierarchii Kościoła z osobami świeckimi, na pogłębienie wspólnotowości i dynamiki misyjności. Jak rozumiem, takie są główne założenia synodu – wyjaśnił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Papież Franciszek zachęcał, aby do synodu dołączali ludzie świeccy. W tym kontekście etyk podkreślił, że „potrzeba współpracy i dialogu osób duchownych oraz świeckich”.

– Jest to niezbędne w Kościele, gdyż jest on jedną wspólnotą. Jest jednak wspólnotą zhierarchizowaną, przy czym mówiąc o hierarchizacji, trzeba pamiętać o tym, że wspólnotę Kościoła założył sam Chrystus. Przedstawiane projekty mają więc sens wtedy, kiedy wsłuchujemy się w głos Jezusa, a nie w głosy oddolne bądź wzajemnie we własne głosy. Mówię o tym w kontekście drogi synodalnej w Niemczech, która pokazuje na przykładzie tamtejszego Kościoła lokalnego, że słuchanie bardziej ludzi niż Boga prowadzi do destrukcji Kościoła. Koncepcja obecnego synodu biskupów jest dobra, o ile wzajemne wsłuchiwanie się i współdziałanie będzie zasłuchaniem w Chrystusa, a nie w głosy opinii społecznej – zaznaczył duchowny.

Inauguracja XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Stolicy Apostolskiej potrwa do jutra. Z kolei 17 października rozpocznie się jego etap diecezjalny, a w przyszłym roku – kontynentalny.

radiomaryja.pl

drukuj