fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Polska będzie współpracowała z Francją w ramach rozwoju odnawialnych źródeł energii

Dwudniowa wizyta prezydenta Emmanuela Macrona miała nie tylko wymiar polityczny, ale też gospodarczy. Warszawa i Paryż chcą współdziałać m.in. w ramach rozwoju odnawialnych źródeł energii. O nowych pomysłach debatowano na I Polsko-Francuskim Forum Przemysłu Przyszłości.

Prezydent Francji odwiedził we wtorek Kraków. Na Uniwersytecie Jagiellońskim wskazywał na konieczność wysiłku całej Unii w dążeniu do dobrobytu gospodarczego.

– W przyszłości w Europie musimy wprowadzić gospodarkę wzrostu, rozwoju, wiedzy – pomyślmy o technologiach cyfrowych – oznajmił prezydent Francji Emmanuel Macron.

Wcześniej przywódcy Francji i Polski wielokrotnie wskazywali na potrzebę rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy krajami. Polskie przedsiębiorstwa dobrze radzą sobie na francuskim rynku i odwrotnie.

– W Polsce już obecnych jest ponad 1100 firm z kapitałem francuskim, one zatrudniają ponad 200 tysięcy osób. (…) Polskie firmy mają się coraz lepiej, na francuskim rynku jest ich coraz więcej. W tym momencie wyceniamy wartość inwestycji polskich na rynku francuskim na ponad 2 mld zł i to jest kwota, która cały czas rośnie – zaznaczyła dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej Monika Constant.

Jednak polscy przedsiębiorcy wciąż mają problemy ze swobodnym prowadzeniem interesów nad Sekwaną. W ostatnich tygodniach odbywały się masowe kontrole polskich firm. Mają one zmusić Polaków, by rejestrowali swoje firmy we Francji.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha przypomniał, że Francji nie są na rękę też polskie firmy transportowe.

– Rząd francuski jest zainteresowany ograniczeniem konkurencji ze strony takich państw jak Polska, co dawano wcześniej wyraz w różnych inicjatywach – typu dyrektywa o mobilności, która miała ograniczyć konkurencyjność polskiego przemysłu transportowego – powiedział Andrzej Sadowski.

Podobne problemy występują też w Niemczech. Ministerstwo Rozwoju przygotowało niedawno Czarną Księgę, czyli listę ograniczeń, które zgłosili polscy przedsiębiorcy – przedstawiła ją szefowa resortu Jadwiga Emilewicz. Problemy dotyczą m.in. definicji pracownika delegowanego.

– Jeśli Europa chce podtrzymać swoją konkurencyjną pozycję w globalnej gospodarce, musi przestać się koncentrować na konkurowaniu wewnątrz Wspólnoty Europejskiej – zauważyła Jadwiga Emilewicz.

W ostatnich dniach politycy i przedsiębiorcy wzięli udział w I Polsko-Francuskim Forum Przemysłu Przyszłości. Francja chce powołania europejskiego programu pomocy publicznej dla wielkich projektów przemysłowych. To szansa dla naszego kraju.

– Prezydent Macron ma taką ideę fix, żeby budować takie duże europejskie korporacje, które zajmowałyby się strategicznymi dziedzinami życia, mówimy tutaj o bezpieczeństwie, energetyce – mówi ekonomista Mariusz Kękuś.

Polskę i Francję oraz Niemcy łączą już prace nad bateriami do samochodów elektrycznych. Polem do współpracy między Warszawą i Paryżem są też odnawialne źródła energii. W ramach podpisanego polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego kontynuowane będą wysiłki na rzecz realizacji celu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku.

– Francja będzie apelować, aby Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej skupiony był na regionach najbardziej dotkniętych transformacją i to Polska skorzysta z tego, aby przeprowadzić swoją transformację energetyczną i klimatyczną – oświadczył prezydent Macron, który jeszcze kilka tygodni temu straszył, że Polska będzie poza mechanizmem finansowej solidarności.

Teraz Francja liczy jednak, że skorzysta na transformacji energetycznej w Polsce.

– Ciągle w grze jest kwestia elektrowni atomowej i tutaj Francja chciałaby ze swoją technologią niewątpliwie wejść na rynek polski – stwierdził Jan Maria Jackowski, senator PiS.

Polska chce nie tylko uczestniczyć w badaniach, ale także dzielić się własnymi rozwiązaniami.

– My dzisiaj nie musimy być dziś tylko państwem, które kupuje nowoczesne technologie, ale my je wytwarzamy– zauważył dr inż. Andrzej Michalak.

Kolejne Forum Przyszłości Przemysłu planowane jest w przyszłym roku we Francji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl