fot. Tomasz Strąg

Prezydent Duda do Francuzów: jesteśmy z Wami myślą, żalem i modlitwą

Prezydent Andrzej Duda przekazał wyrazy współczucia dla Francuzów, zwłaszcza rodzin, które straciły najbliższych w zamachach w Paryżu. „Jesteśmy z Wami myślą, żalem i modlitwą” – napisał na portalu Twitter.

Prezydent Andrzej Duda wysłał oficjalne kondolencje do prezydenta Francji Francoise’a Hollande’a [czytaj całość].

Przed ambasadą francuską w Warszawie zostaną złożone kwiaty i zapalony znicz – poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP minister Małgorzata Sadurska.

Zapewniam Pana, Panie Prezydencie, iż w tych ciężkich chwilach może Pan liczyć na wszelką pomoc ze strony polskich władz i całego polskiego Narodu. Jesteśmy sojusznikami Francji i stajemy dziś u Waszego boku – napisał Andrzej Duda.

Kondolencje Francuzom złożyła także desygnowana na premiera Polski Beata Szydło. „W tych chwilach musimy być razem!” – podkreśliła.

Akty terroru potępiły kraje z całego świata – m.in. Watykan, USA, Turcja, Iran, Arabia Saudyjska, Białoruś i Rosja.

Polski koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki zapewnił, że w związku z zamachami we Francji nie ma podwyższonego zagrożenia w Polsce. Służby specjalne monitorują sytuację, są w kontakcie ze służbami Francji – poinformował.

Innego zdania jest natomiast Bogdan Święczkowski. Polska to część koalicji antyterrorystycznej – przypomina były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– Niewątpliwie takie zagrożenie istnieje, choć oczywiście nie jest ono tak wysokie, jak w innych krajach Europy Zachodniej: Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii we Włoszech czy w Niemczech. Natomiast takie zagrożenie niewątpliwie istnieje. Pamiętajmy o tym, że nasze służby specjalne, służby porządku publicznego nie są przygotowane do neutralizowania takich zagrożeń, rozpoznawania takich zagrożeń, ewentualnego neutralizowania ich, a później ścigania i oskarżania sprawców ewentualnych ataków terrorystycznych – podkreśla Bogdan Święczkowski.

W serii zamachów terrorystycznych, do których doszło w piątkowy wieczór w Paryżu, według prowizorycznych obliczeń zginęło 128 osób, a 99 pozostaje w stanie krytycznym – poinformowało agencję Reutera źródło we francuskiej prokuraturze. Wcześniej władze informowały o co najmniej 120 zabitych.

Ataki przeprowadzono w różnych miejscach miasta, m.in. w pobliżu Stade de France i w sali koncertowej Bataclan, gdzie przetrzymywano zakładników.

Nie mamy informacji, że w Paryżu zginął obywatel Polski – oświadczył minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

RIRM

drukuj