Nowela kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowelizacja zakazuje umieszczania dziecka w pieczy zastępczej, wbrew woli rodziców, wyłącznie z powodu ubóstwa.

Zgodnie z nowelą dziecko może trafić do pieczy zastępczej dopiero wówczas, gdy różne formy pomocy rodzinie nie przyniosły skutku i zagrożone jest jego zdrowie lub życie.

Poseł PiS-u Andrzej Matusiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka mówi, że odbieranie dzieci rodzicom było do tej pory sporym problemem.

– W latach 2012 – 2014 sądy rodzinne w Polsce umieściły ponad 57 tysięcy dzieci w rodzinach zastępczych, czyli u osób fizycznych, a następne – w granicach 18-19 tysięcy – w instytucjonalnych rodzajach, w systemie pieczy zastępczej, czyli mam tutaj na myśli domy dziecka, rodzinne domy dziecka. Problem jest więc wielki, gdyż rocznie było ponad 70 tysięcy tego rodzaju spraw – powiedział poseł Andrzej Matusiewicz.

Nowelizacja jest realizacją zapowiedzi z sejmowego expose premier Beaty Szydło o wprowadzeniu zakazu odbierania rodzicom dzieci z powodu ubóstwa.

RIRM

drukuj