Prezydent A. Duda podpisał ustawę o świadczeniu honorowym dla stulatków
Od 1 stycznia 2025 r. świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat wyniesie ponad 6,2 tys. zł brutto miesięcznie i będzie corocznie waloryzowane – zakłada ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
O podpisaniu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.
Ustawa ma zastąpić obecny – pozaustawowy – mechanizm przyznawania świadczenia honorowego. Obecnie jest ono przyznawane przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. i traktowane jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku.
Zgodnie z ustawą, wysokość świadczenia wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie i będzie corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 roku. Waloryzacja ma się odbywać w marcu, na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
W przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Prawo do świadczenia przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Według najnowszych danych ZUS świadczenie honorowe otrzymuje obecnie 3300 osób.
PAP