fot. twitter.com/p_zuchowski

Prezydent A. Duda podziękował amerykańskiej Polonii za inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że rozmawiał z prezesem Polish Slavic FCU i podziękował amerykańskiej Polonii za natychmiastową reakcję i inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie.

W trakcie nocnych zamieszek w Waszyngtonie zdewastowany został pomnik Tadeusza Kościuszki usytuowany przed Białym Domem. Cokół pomnika zamalowano antyprezydenckimi i antyrasistowskimi napisami.

„Na Polonii zawsze można polegać! Rozmawiałem z prezesem Polish Slavic FCU. Podziękowałem amerykańskiej Polonii za Jej natychmiastową reakcję i inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie” – napisał prezydent Andrzej Duda w poniedziałek na Twitterze.

Polish Slavic Federal Credit Union na swoim oficjalnym koncie na Twitterze poinformowała w poniedziałek o podjęciu inicjatywy w sprawie odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki.

„Polish Slavic FCU, podobnie jak i cała Polonia, jest głęboko poruszona faktem zniszczenia pomnika gen. Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie. W duchu pamięci o Bohaterze Obojga Narodów, PSFCU zobowiązuje się do przywrócenia pomnika do stanu poprzedniego” – czytamy we wpisie.

Polish Slavic Federal Credit Union to polonijna kasa oszczędnościowo-kredytowa, która powstała w 1976 r. na Greenpoincie (część dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku), czyli jednym z największych niegdyś skupisk Polonii w Stanach Zjednoczonych. Obecnie posiada kilkanaście placówek, gromadzi ponad 90 tys. członków i działa na terenie stanów Nowy Jork, New Jersey i Illinois.

W sprawie głos zabrał m.in. ambasador RP w USA Piotr Wilczek, który poprosił Biały Dom oraz amerykańską Służbę Parków Narodowych, by szybko „przywrócono pomnik do pierwotnego stanu”.

„Jestem zniesmaczony i zbulwersowany wandalizmem wobec pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, bohatera, który walczył o niepodległość zarówno USA jak i Polski” – dodał Piotr Wilczek na Twitterze.

https://twitter.com/AmbWilczek/status/1267290542058151938

PAP

drukuj