Projekt ustawy o asystencji osobistej skierowany do Sejmu

Prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązania w nim przewidziane skierowane są do osób po 18. roku życia – poinformowała Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca prezydenta.

W projekcie przewidziano od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie. Usługa ma być dostępna w każdym powiecie i finansowana z budżetu państwa. O przyznaniu asystencji będzie decydować skala oceny potrzeby wsparcia.

Asystent będzie zatrudniany na podstawie umowy o pracę. Nie będzie nim mógł być członek najbliższej rodziny – mówiła Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca prezydenta.

Asystentem osobistym będzie mogła zostać każda osoba, która wykaże taką chęć. Nie mamy żadnych wymagań związanych z poziomem wykształcenia. Każda taka osoba musi przejść szkolenie ogólne, a także instruktaż szczegółowy, który jest prowadzony przez osobę z niepełnosprawnością, tak aby ta usługa była „uszyta na miarę”, była realizowana w relacji jeden na jeden i miała spersonalizowany charakter wsparcia. Funkcji asystenta osobistego nie będą mogli pełnić: tata, mama, siostra, brat, macocha, ojczym – powiedziała Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej jest spójny z aktualnie obowiązującymi przepisami m.in. z ustawą o świadczeniu wspierającym.

Prezydent Andrzej Duda chce, by ustawa weszła w życie w przyszłym roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl