fot. pixabay.com

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Jeszcze dziś rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podczas niego zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych, od której zależy oprocentowanie kredytów.

Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 procent. Podczas ostatniego, lutowego posiedzenia Rada nie zmieniła wysokości stóp procentowych.

Ekonomista Mariusz Kękuś ocenił, że również teraz nie należy spodziewać się obniżki stóp ze względu na przewagę czynników proinflacyjnych.

W tym momencie na horyzoncie mamy więcej czynników proinflacyjnych niż czynników dezinflacyjnych. Po pierwsze, wyższy wzrost gospodarczy w 2024 r. niż ten, który obserwowaliśmy w 2023 roku. Budzi nam się popyt krajowy, konsumpcja prywatna. Po drugie, mamy jeszcze elementy proinflacyjne w postaci podwyżek dla sfery budżetowej. Dodatkowe środki pieniężne na rynku będą napędzać w jeszcze większym stopniu popyt. W dużym tempie rosną wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dochodzą elementy związane z regulacjami, które zostały wprowadzone w ramach tarcz antyinflacyjnych. Mowa tutaj o likwidacji zerowego VAT na żywność i zamrożeniu cen energii – powiedział Mariusz Kękuś.

Zdaniem ekonomisty dynamika wzrostu cen w najbliższym czasie będzie jeszcze dość niska, natomiast w drugim półroczu inflacja prawdopodobnie przyspieszy.

W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe we wrześniu o 0,75 punktów procentowych oraz w październiku o 0,25 punktów procentowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl