fot. pixabay.com

Inflacja spada. Czeka nas kolejna obniżka stóp procentowych?

We wtorek zbierze się Rada Polityki Pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się kolejnej obniżki stóp procentowych.

W przyszłym roku Polska gospodarka zanotuje największy wzrost PKB z dużych gospodarek europejskich. Według danych Komisji Europejskiej będzie to 2,7 procent. Polska jest w bardzo dobrej sytuacji gospodarczej.

– Mamy dynamiczny spadek inflacji połączony z bardzo dobrą, stabilną sytuacją na rynku pracy – oznajmiła minister finansów, Magdalena Rzeczkowska.

Dobrą kondycję polskich finansów potwierdzają międzynarodowe agencje ratingowe.

– Ocena A- czy A2 jest to jedna z najlepszych ocen, jaką może dany sektor w danym państwie uzyskać – wskazał przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych, Andrzej Kosztowniak (PiS).

Te oceny – wbrew temu, co mówi opozycja – pokazują rzeczywistą sytuację fiskalną w naszym kraju – powiedział wiceminister finansów, Artur Soboń.

– Polska sytuacja fiskalna jest na poziomie stabilnym. Polski dług jest utrzymywany w ryzach, a różnorodność i zdolność do rozwoju polskiej gospodarki jest gwarancją tego, iż oceny agencji ratingowych są stabilne. Mogę pójść o zakład z każdym z polityków dzisiejszej opozycji, że takie będą w kolejnych okresowych ocenach ze strony agencji ratingowych – mówił wiceszef resortu finansów.

Cieszy również fakt, że z miesiąca na miesiąc spada inflacje. W październiku według danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła ona 6,5 proc. rok do roku. Choć do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, czyli 2,5 proc., jeszcze trochę brakuje, to i tak mamy powody do zadowolenia.

– Zeszliśmy do umiarkowanej i idziemy bardzo szybko do tzw. inflacji pełzającej, która w normalnych warunkach nie jest dostrzegalna przez obywateli, jeżeli nie dotyczy żywności – oznajmił prezes NBP, prof. Adam Glapiński.

Wyhamowanie wzrostu cen może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do kolejnej obniżki stóp procentowych. Decyzja ma zapaść na najbliższym posiedzeniu RPP, które rozpocznie się w najbliższy wtorek.

– Przesłanki są. Jeżeli spojrzymy na zachowanie się cen w ostatnich siedmiu miesiącach w relacji miesiąc do miesiąca (bo takie spojrzenie jest spojrzeniem właściwym) – inflacji nie ma. Ceny minimalnie się wahają – spadają, wzrastają w granicach 0,1-0,2 procent. W sytuacji, gdy ceny są stabilne, są realne podstawy do tego, żeby łagodzić politykę pieniężną – uważa prof. Wojciech Piontek, ekonomista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Część ekonomistów spodziewa się kolejnej obniżki o co najmniej 25 punktów bazowych, a następnie pauzy, która może potrwać przynajmniej do  marca przyszłego roku. Pojawia się bowiem wiele niewiadomych – wśród nich to, czy przyszły rząd utrzyma tarczę antyinflacyjną. Jej wycofanie będzie miało dotkliwe skutki dla domowych budżetów i nie tylko.

–  Wtedy to wycofanie oznacza: wzrost kosztów energii  dla osób fizycznych, jak i dla wielu podmiotów gospodarczych, wzrost cen żywności. Zatem to jest jedna wielka niewiadoma – stwierdził prof. Wojciech Piontek.

Do tego dochodzą też czynniki geopolityczne, takie jak wojna na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, które mogą doprowadzić do wzrostu cen nośników energii i ropy naftowej. To z kolei może pociągnąć za sobą kolejne wzrosty cen.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl