fot. pixabay.com

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Według zapewnień Rady hamowanie inflacji ma następować stopniowo.

Rada Polityki Pieniężnej w ciągu 11 miesięcy podniosła główną stopę procentową do poziomu 6,75 procent. Na podwyżkę nie zdecydowała się już przed miesiącem, choć wskaźnik inflacji wyniósł 17,9 procent. Trudno było spodziewać się, by teraz zapadła decyzja o podwyżce stóp, gdy wzrost cen wyhamował o 0,5 pkt. procentowego. Rada utrzymała stopy na dotychczasowym poziomie. W komunikacie, jaki pojawił się po obradach, czytamy, że już dotychczasowe zacieśnienie w polityce pieniężnej zostało uznane za istotne i będzie sprzyjać obniżeniu inflacji w kierunku celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Zwłaszcza teraz, gdy widoczne jest osłabienie światowej koniunktury.

Hamowanie inflacji będzie następowało stopniowo. Rada nie wiąże sobie rąk. Zapowiada, że dalsze jej decyzje będą uzależnione m.in. od wpływu, jaki na polską gospodarkę będzie wywierać agresja Rosji na Ukrainę.

– Jeżeli nie wystąpią inne zewnętrzne czynniki, przede wszystkim jakieś gwałtowne wzrosty cen surowców, ropy, gazu, energii, to wydaje się, że nie ma potrzeby i nie widać, żeby w przyszłości była potrzeba wzrostu stóp procentowych – podkreślił ekonomista prof. Mariusz Andrzejewski.

W ocenie eksperta już w drugiej połowie przyszłego roku, by ożywić wzrost gospodarczy, możliwe będzie obniżenie stóp procentowych i to nawet w takim tempie, w jakim wcześniej stopy szły w górę. W czwartek o szczegółach decyzji Rady Polityki Pieniężnej mówił będzie prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl