fot. PAP/Łukasz Gągulski

Na cmentarzu wojskowym w Grodnie (Białoruś) zdewastowano Krzyż Katyński

Zdewastowano Krzyż Katyński na cmentarzu wojskowym w białoruskim Grodnie; z płyty pomnika zostały wyrwane trzy pamiątkowe tablice w językach polskim i białoruskim – poinformował w środę na Facebooku wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, Marek Zaniewski.

„Krzyż Katyński jest miejscem symbolicznym, bardzo ważnym dla Polaków z Grodna i Grodzieńszczyzny. Niestety nadal trwa walka z polskością na Białorusi. Mniejszość narodowa, miejsca pamięci, groby żołnierzy, szkolnictwo, oświata – wszystko, co polskie jest dzisiaj uważane przez władze Białorusi za wrogi element” – napisał w mediach społecznościowych wiceprezes Związku Polaków na Białorusi.

Na cmentarzu w Grodnie pochowani są polscy żołnierze, polegli w wojnie z bolszewikami w 1920 roku i podczas obrony miasta przed Sowietami w 1939 roku, a także wojskowi radzieccy i niemieccy. Krzyż Katyński upamiętnia polskich i białoruskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu przez sowieckie służby bezpieczeństwa.

Środowy incydent to już kolejny w ostatnich miesiącach przypadek dewastacji polskiego miejsca pamięci na Białorusi. W pierwszej połowie września niezależne media powiadomiły o zniszczeniu grobu polskich żołnierzy w Plebaniszkach, około 20 km od Grodna. Była to zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w potyczce z Niemcami w 1943 roku.

Wcześniej, od czerwca, informowano o zrównaniu z ziemią miejsc pochówku i upamiętnień polskich żołnierzy w Jodkowiczach, Mikuliszkach, Wołkowysku, Kaczycach, Stryjówce, Surkontach i Piaskowcach.

PAP

drukuj