fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej nie ustaje

Działania Polski prowadzane na granicy z Białorusią mają poparcie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Polskie władze zapewniają, że prowadzą postępowania, które mają zniechęcić do nielegalnego przekraczania granicy przyszłych potencjalnych migrantów.

Od 2 września trwa stan wyjątkowy w przygranicznym obszarze województwa podlaskiego i lubelskiego. Straż Graniczna codziennie odnotowuje przypadki nielegalnego przekroczenia granicy.

– Od początku roku miało miejsce już prawie 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. We wtorek były to 483 próby – wskazała ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

W ośrodkach zamkniętych Straży Granicznej przebywa 1,5 tys. nielegalnych migrantów, m.in. rodziny z dziećmi. Większość nie oczekuje pomocy od Polski.

– Tylko 44 proc. złożyło wnioski o ochronę międzynarodową. Nie wszystkie osoby chcą składać takie wnioski z prostej przyczyny, wiąże się to ze względami ekonomicznymi, liczą na socjale w Niemczech – powiedziała rzecznik Straży Granicznej.

We wtorek Straż Graniczna zatrzymała 13 osób pomagających w nielegalnym przekroczeniu granicy. Wśród nich było m.in. dwóch Irakijczyków z niemieckimi statusami uchodźców oraz dwóch polskich obywateli.

– To dwóch Polaków z województwa śląskiego. Jeden z tych mężczyzn prowadził samochód, w których przewoził nielegalnych imigrantów z Iraku, pod wpływem amfetaminy, metaamfetaminy – akcentowała ppor. Anna Michalska.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta, Jakub Kumoch, podkreśla, że za kryzys na naszej granicy odpowiada prezydent Białorusi.

– Bez jego zgody na granicy nie działoby się to, co obecnie. Jeżeli wykażemy się jakąkolwiek ustępliwością to liczba uchodźców, którzy czekają na przerzut na granicy, zwiększy się wielokrotnie – wskazał.

Działania mające zdestabilizować sytuację na zewnętrznej granicy UE są korzystne dla Białorusi – podkreślał dr Łukasz Stach.

– Prezydent Białorusi wykorzystuje kwestie migracyjne do odwrócenia uwagi od problemów wewnętrznych Białorusi – ocenił politolog.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1445357071004798979

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Straż Graniczną wspiera ok. 3 tys. żołnierzy. Dodatkowo w najbliższych dniach patrole powietrzne rozpoczną wojskowe śmigłowce.

Według wiceministra spraw zagranicznych, Marcina Przydacza, Polska prowadzi działania mające zażegnać kryzys.

– Aktywnie rozmawiamy ze środowiskiem dziennikarskim w tych państwach, aby przedstawiać sytuację, jak ona wygląda, że wschodni szlak jest zamknięty, bowiem granica RP jest broniona i nie da się tamtędy przechodzić – powiedział w Polsat News, wiceminister spraw zagranicznych.

W trakcie szczytu państw UE w słoweńskim Brdo premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska, Litwa i Łotwa bronią zewnętrznej granicy UE. Ich działania mają poparcie całej Wspólnoty.

– W jednoznaczny sposób uzyskaliśmy wszyscy poparcie ze strony UE, ze strony wszystkich krajów – podkreślił premier RP.

Polska o działaniach na granicy na bieżąco informuje europejską agencję Frontex. Jej dyrektor wykonawczy Fabrice Leggeri pochwalił nasz kraj.

– Powiedział, że jest bardzo zbudowany tym, co zobaczył i bardzo dziękuje Polsce za ten wysiłek w powstrzymywaniu presji migracyjnej – powiedział w TV Trwam Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Mimo to Komisja Europejska chce, aby Polska poprosiła Frontex o pomoc. [czytaj więcej]

– Zwrócenie się przez polskie władze o pomoc do Frontexu byłoby dobrym pomysłem. Zasoby UE mogą zostać wykorzystane przez polskie władze – mówił Adalbert Jahnz, rzecznik KE.

Z biegiem czasu różnego rodzaju wsparcie dla naszego kraju będzie potrzebne – wskazał dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

– Jest cała procedura wewnątrz UE, która pozwala takim krajom jak Polska i Litwa pozyskać dodatkowe wsparcie z UE, w tym finansowe. Nie zanosi się na to, aby ten kryzys miał się szybko rozwiązać, a raczej będzie się nasilać – stwierdził ekspert.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią potrwać ma do końca listopada. [więcej

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl