fot. PAP/Marcin Obara

Rosja prowadzi kampanię dezinformacyjną wymierzoną w Ukraińców przebywających w Polsce

Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej, Stanisław Żaryn, ostrzega przed kolejnymi działaniami dezinformacyjnymi Rosji i Białorusi. Informuje, że w ostatnich dniach zidentyfikowane zostały kilkukrotne próby podszywania się pod polskie urzędy m.in. pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem dezinformacji są głównie Ukraińcy mieszkający w Polsce.

Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej, Stanisław Żaryn, przekazał, że prowadzona przez Rosję i Białoruś kampania dezinformacyjna wykorzystuje różnorodne formy przekazu – fałszywe pisma urzędowe, maile czy ulotki z kodami QR.

– Treść tych odezw, które są ewidentnie sfabrykowanymi pismami, to sugestia, że państwo polskie zbiera w tej chwili dane dotyczące Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce na stałe. Z tych treści płynie sugestia, że Polska przygotowuje jakąś bazę danych na potrzeby pewnych działań i pewnej kampanii, a ta kampania – co już jest atrybuowane w mediach rosyjskich, mediach propagandowych – to próba stworzenia pewnej bazy danych na potrzeby przyszłej akcji mobilizacyjnej, która ma być rzekomo prowadzona w Polsce – zwrócił uwagę Stanisław Żaryn.

Pełnomocnik  Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej zaznaczył, że podobne kampanie dezinformacyjne prowadzone są także m.in. na Litwie i Łotwie. Ich celem jest pokazanie, że państwa unijne przygotowują się do masowego odsyłania uchodźców na Ukrainę, czemu służyć ma rzekomo przygotowywana przez nie baza danych.

Minister podkreślił, że Rosja i Białoruś chcą w ten sposób zdestabilizować nasze kraje, zebrać informacje o przebywających w nich Ukraińcach oraz wywołać wrogość między uchodźcami a społecznością, która ich przyjęła.

RIRM/TV Trwam News

drukuj