fot. PAP/EPA

S. Żaryn: W Rosji padają pytania o los żołnierzy wysyłanych na wojnę przeciwko Ukrainie

W Rosji, pomimo nacisku władz na Kremlu, pojawiają się pytania o los żołnierzy wysyłanych na wojnę przeciwko Ukrainie – zwrócił uwagę w rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

„Los rosyjskich żołnierzy wysyłanych na Ukrainę na wojnę coraz częściej jest publicznie dyskutowany w Rosji. Padają pytania o ludzi wysyłanych na śmierć” – ocenił Stanisław Żaryn.

Według niego blokada informacyjna panująca w Rosji i bardzo znaczące wzmocnienie cenzury nie są w stanie zatrzymać prawdy o rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie.

„W Rosji będzie rosła świadomość społeczna dotycząca działań rosyjskich przeciwko niepodległemu państwu” – zaznaczył.

Wskazał, że na wysyłanie poborowych na wojnę przeciwko Ukrainie zwrócił uwagę Komitet Matek Żołnierzy Rosji.

„Na stronie internetowej instytucji zamieszczono nawet apel, w którym ostrzega się przed poborowych wysyłaniem na wojnę. Z przekazu wynika, że dowódcy >>podstępem<< próbują podtykać poborowym umowy na misję wojenną, co jest niezgodne z rosyjskim prawem” – zaznaczył rzecznik.

Dodał, że Komitet informuje również przy tej okazji rodziny żołnierzy, co mogą zrobić, gdy chcą sprawdzić, co dzieje się z ich synami służącymi w armii.

Stanisław Żaryn podkreślił, że pytania o los żołnierzy wysyłanych na wojnę przeciwko Ukrainie kierowane są coraz częściej do lokalnych rosyjskich władz.

„Coraz więcej rodzin żołnierzy poległych na Ukrainie orientuje się, że Rosja wysyła ich na zbrodniczą misję i śmierć” – powiedział rzecznik.

Mimo nacisków również na szczeblu centralnym takie pytania się pojawiają – senator Ludmiła Narusowa, w czasie jednej z sesji parlamentu, pytała o to, dlaczego Rosja wysyła żołnierzy poborowych na wojnę.

„Przytoczyła tam historię jednego z oddziałów, gdzie >>ze 100 żołnierzy przeżyło czterech<<. Jej wystąpienie było przerywane i wywołało gniew prowadzącego obrady” – zwrócił uwagę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

„To wskazuje, że każda wzmianka dotycząca tej sprawy stoi wbrew wytycznym Kremla” – dodał.

Ludmiła Narusowa, wdowa po zmarłym w 2000 roku pierwszym merze Petersburga Anatoliju Sobczaku – nauczycielu i przyjacielu Putina, który był pierwszym zastępcą mera miasta w 1994 roku – mówiła o poborowych ginących na Ukrainie kilka dni temu na posiedzeniu komisji ds. ustawodawstwa konstytucyjnego Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji.

„Ze strefy działań bojowych na Ukrainie wyprowadzono poborowych, których zmuszono do podpisania kontraktu lub podpisano go za nich. W rezultacie ze stuosobowej kompanii czterech pozostało żywych” – powiedziała wówczas rosyjska senator.

Dodała, że ministerstwo obrony Rosji odmówiło jej potwierdzenia, czy ta informacja jest prawdziwa, czy nie.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od dwóch tygodni. Rozpoczęła się w czwartek 24 lutego 2022 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl