Kanada zawiesza współpracę wojskową z Rosją

Premier Kanady Stephen Harper ogłosił we wtorek, że w związku z „inwazją i okupacją” Krymu przez Rosję Ottawa zawiesza wszelką współpracę wojskową z Moskwą. 

Inwazja i okupacja sąsiedniego kraju przez większą potęgę pod pretekstem praw rzekomych obywateli żyjących poza granicami (…) to coś, czego nie widzieliśmy od drugiej wojny światowej – oświadczył Harper przemawiając w kanadyjskiej Izbie Gmin.

Jak podkreślił, jego kraj zawiesza „wszelkie planowane działania bilateralne między siłami zbrojnymi kanadyjskimi, a tymi Federacji Rosyjskiej”.

We wtorek przed kanadyjskim parlamentem obok flagi Kanady wywieszono flagę Ukrainy. Premier Harper na Twitterze napisał, że „demonstruje ona solidarność z narodem Ukrainy”.

W poniedziałek szef kanadyjskiej dyplomacji John Baird, występując w publicznej telewizji CBC w poniedziałkowe popołudnie, porównał obecność rosyjskich wojsk na Krymie do inwazji Hitlera na Czechosłowację w 1938 r. Kanadyjski parlament jednogłośnie potępił rosyjskie działania na terytorium Ukrainy.

Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie pochodzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do wielkości na świecie, po Ukrainie i Rosji, grupa osób o ukraińskich korzeniach.

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl