fot. PAP/EPA

Watykański sekretarz stanu rozpoczął wizytę na Ukrainie

Pięciodniową wizytę na Ukrainie rozpoczął w środę watykański sekretarz stanu ks. kardynał Pietro Parolin, który m.in. podsumuje tu ogłoszoną w kwietniu przez papieża Franciszka zbiórkę pieniędzy na pomoc dla ofiar konfliktu na wschodzie kraju.

W trakcie wizyty ks. kardynał Parolin odwiedzi Zaporoże, Kijów oraz Lwów. We Lwowie odprawi w sobotę Mszę św. dziękczynną w obchodzoną w tym roku 15. rocznicę wizyty na Ukrainie papieża Jana Pawła II – informował w niedawnej rozmowie z PAP ks. abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego.

„W 15. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II we Lwowie przybędzie tu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Razem odprawimy w katedrze lwowskiej Mszę św. dziękczynną, a następnie otworzymy muzeum archidiecezji lwowskiej oraz poświęcimy plac pod budowę centrum Jana Pawła II i kościoła pod jego wezwaniem na ulicy Stryjskiej. Stanie on naprzeciwko stadionu, na którym odbywało się spotkanie z Janem Pawłem II” – mówił ks. abp Mokrzycki.

Oficjalną część wizyty kardynał Parolin rozpocznie w czwartek. Uda się wówczas do Zaporoża na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie spotka się z ludźmi przesiedlonymi ze strefy konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Tam także zaplanowano jego spotkanie z Ukraińską Radą Kościołów.

W piątek w godzinach porannych watykański sekretarz stanu weźmie udział w Mszy św. w kościele rzymskokatolickim pw. św. Aleksandra w Kijowie. Następnie odbędzie się spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, rozmowy z szefem MSZ Pawłem Klimkinem i przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Andrijem Parubijem. Tego dnia ks. kard. Parolin spotka się też ze zwierzchnikiem Kościoła greckokatolickiego, ks. abp Swiatosławem Szewczukiem.

Sobotę i niedzielę ks. kard. Parolin spędzi we Lwowie. Swą wizytę zakończy w poniedziałek, 20 czerwca, w Kijowie, gdzie m.in. złoży kwiaty na Majdanie Niepodległości, w miejscu śmierci uczestników protestów antyrządowych na przełomie 2013 i 2014 roku i odwiedzi muzeum ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33.

24 kwietnia na apel papieża w kościołach w całej Europie przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz ludności Ukrainy, która ucierpiała z powodu trwającego tam konfliktu. Papież Franciszek otrzymał zaproszenie na Ukrainę zarówno od prezydenta Petra Poroszenki, jak i od tamtejszych biskupów.

RIRM

drukuj