fot. PAP/EPA

Nowa umowa w sprawie broni nuklearnej?

Prezydent Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone i Rosja chcą nowej umowy w sprawie broni nuklearnej. Dodał, że zainteresowane włączeniem się do rozmów na temat porozumienia nuklearnego są także Chiny.

Układ INF z 1987 r. podpisany przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu przewidywał likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. 2 sierpnia Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z traktatu. Oskarżyły wówczas Rosję o to, że nie stosuje się do porozumienia. Teraz amerykański prezydent mówi o zawarciu nowej umowie.

– Najpierw możemy to zrobić z Rosją, a potem pojechać do Chin – powiedział prezydent USA.

Rosja, która początkowo złamała traktat wyraża teraz chęć podpisania nowego.

– Sytuacja, w której nie ma porozumienia a partnerzy chcą do niego dążyć, daje pole do tego, aby rozpocząć negocjacje, aby zapytać o to, czego Rosja będzie oczekiwała za podpisanie takiego nowego porozumienia. A to już pole do tego, aby zawsze coś wygrać dla swojego kraju – mówił dr Jarosław Komorniczak, politolog.

Dr Jarosław Komorniczak zaznaczył, że rozmowy na temat nowej umowy w sprawie broni nuklearnej to dobry pomysł.

– Myślę, że mamy do czynienia z kolejnym obszarem, w którym dochodzi do przeciągania liny, pokazywania tego, że Rosja wraca do poziomu mocarstwowego, że pewne zasady trzeba ustalić na nowo i myślę, że rozmowy, które zapowiedział Donald Trump, byłyby dobrym rozwiązaniem tej sytuacji – podkreślił politolog.

Układem INF z 1987 roku objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

TV Trwam News

drukuj