Rosja: Putin i Kerry rozmawiali o Ukrainie i Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin i szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry rozmawiali o Ukrainie oraz Syrii i postanowili, że Moskwa i USA wywrą presję na strony syryjskiego konfliktu, by skłonić je do rozmów – powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Kerry poinformował po rozmowach, które odbyły się w czwartek wieczorem w Moskwie, że poruszył sprawę ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko, skazanej we wtorek przez rosyjski sąd na 22 lata pozbawienia wolności.

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział też, że porozumienia z Mińska muszą zostać w pełni wdrożone, a zawieszenie broni na Ukrainie w pełni wprowadzone w życie. Waszyngtonowi zależy na „terytorialnej integralności Ukrainy” – podkreślił.

Dodał też, że Rosja musi sama wypowiedzieć się w kwestii jej poparcia dla syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Siergiej Ławrow stwierdził, że USA i Rosja są zgodne, że należy jak najszybciej doprowadzić do bezpośrednich rozmów między reżimem prezydenta Baszara el-Asada a jak najszerszym spektrum syryjskiej opozycji i do przyspieszenia przemian politycznych w Syrii.

Ławrow poinformował, że Putin i Kerry rozmawiali również o konieczności zintensyfikowania dialogu w sprawie amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej.

Według Ławrowa Putin i Kerry rozmawiali też o Korei Północnej.

Przed rozpoczęciem rozmów z Kerrym Putin wyraził nadzieję na postęp w zbliżeniu stanowisk Rosji i USA w kwestii kryzysu ukraińskiego i konfliktu w Syrii.

PAP/RIRM

drukuj