Syria: Bojownicy ISIS przejęli starożytną Palmirę

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) przejęli w niedzielę kontrolę nad starożytną Palmirą we wschodniej Syrii po krótkim odwrocie w obliczu ostrych rosyjskich ataków z powietrza na ich pozycje – podała agencja Amak związana z tym dżihadystycznym ugrupowaniem.

Agencja Associated Press informuje, że przejęcie Palmiry przez ISIS nastąpiło dziewięć miesięcy po tym, jak bojownicy ISIS zostali stamtąd wyparci przez syryjskie siły rządowe i wspierające je siły rosyjskie.

Jeszcze w niedzielę przed południem agencja Reutera podawała, że naloty rosyjskich sił powietrznych spowodowały, że bojownicy wycofali się z miasta kilka godzin po tym, jak do niego weszli w ramach wielostronnej i przeprowadzonej z zaskoczenia ofensywy.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że rosyjskie samoloty przeprowadziły 64 ataki na cele IS, żeby wypchnąć dżihadystów ze strategicznych obszarów wokół miasta; podczas tej operacji miało zginąć około 300 bojowników ISIS – podała agencja Reutera.

Bojownicy ISIS w Palmirze podczas jej okupacji trwającej blisko rok zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka słynnych grobowców oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, 81-letniego Chaleda al-Asaada, opiekującego się starożytnościami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa kultury ludzkości UNESCO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl