fot. prezydent.pl

A. Glapiński: Obecnie nie ma potrzeby podwyższania stóp procentowych

Prezes Narodowego Banku Polskiego nie widzi potrzeby podwyższania stóp procentowych. Przekonuje, że inflacja jest wysoka na całym świecie – nie tylko w Polsce – a w przyszłym roku powinna być już na niższym poziomie.

Narodowy Bank Polski – według tego, co mówił jego prezes prof. Adam Glapiński – dziś dąży do stworzenia warunków dla trwałego ożywienia po pandemii. Takie ożywienie gospodarcze w Polsce nie obejmuje jeszcze wszystkich sektorów gospodarki. Stąd na razie nie ma dyskusji o podwyższeniu stóp procentowych.

– Jest o wiele za wcześnie, aby rozważać dostosowanie polityki pieniężnej do tzw. polityki normalnej – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

W pierwszym kwartale dynamika PKB wciąż była ujemna. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie wyższym niż przed pandemią. Popyt na pracowników pozostaje wyraźnie niższy w porównaniu ze stanem sprzed pandemii. I choć dane gospodarcze są dobre, to wynikają także z niskiej bazy, tzn. odnoszą się do okresu z początku pandemii, gdzie gospodarka stała w miejscu. W ocenie NBP wciąż utrzymuje się niepewność co do trwałości ożywienia.

– Moim zdaniem nie można robić jakiś symbolicznych gestów, o których z góry wiadomo, że są symboliczne, pod presją bieżących danych i środków masowego przekazu – ocenił prof. Adam Glapiński.

Dlatego NBP nie zamierza podwyższać stóp procentowych w reakcji na wysoką inflację. Prof. Adam Glapiński przekonuje, że inflacja pozostaje wysoka na całym świecie. W USA to 5 proc. W Niemczech wzrosła o 3 punkty proc. w ciągu 6 miesięcy.

– Prognozy pokazują, że mamy najprawdopodobniej szczyt tegorocznej inflacji. Przy czym w maju mieliśmy rekordowy wzrost cen paliw w ujęciu rocznym – powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego.

Jak mówił prof. Adam Glapiński, w ujęciu rocznym ceny paliw wzrosły o 33 proc. Przyspieszył wzrost cen żywności. Wciąż dużo płacimy za wywóz śmieci. Do tego wzrosły ceny energii elektrycznej, co ma nam towarzyszyć przez najbliższe lata. Wysoka inflacja nie ma jednak znaczenia dla decyzji o inwestowaniu w nieruchomości. NBP nie dostrzegł rosnącego popytu o charakterze spekulacyjnym.

– Ceny nieruchomości mieszkaniowych w ostatnich kwartałach rosną, ale rosły też wcześniej. Natomiast dynamika tego wzrostu – wprost przeciwnie – zaczęła się obniżać. Są to wysokie ceny, ale dynamika zaczęła się obniżać – poinformował prof. Adam Glapiński.

Prezes NBP zapewnił, że mimo ogromnej liczby kredytów hipotecznych, do przegrzania rynku nieruchomości wciąż nam daleko. W kraju nadal utrzymuje się niski poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl