fot. pixabay.com

Czy RPP obniży stopy procentowe?

Rada Polityki Pieniężnej zbiera się na dwudniowym posiedzeniu. Podczas spotkania członkowie Rady zdecydują o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 6,75 procent. Decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych poznamy w czwartek.

Ostatnie dane dotyczące spadającej inflacji sprawiają, że perspektywa obniżki stóp jest coraz bliższa. W ocenie prof. Wojciecha Piontka, ekonomisty, raczej nie dojdzie do tego w bieżącym roku, ponieważ od przyszłego roku zaczną działać nowe czynniki proinflacyjne.

– Nie nastąpią jakieś istotne zmiany, może jakaś korekta rzędu 0,25 proc. w perspektywie tego roku, dlatego że na początku przyszłego roku oczekujemy znowu czynników, które będą czynnikami inflacjogennymi, przede wszystkim urynkowienia cen energii. Drugi czynnik to powrót do opodatkowania VAT-em żywności. Nie można oczekiwać, że Komisja Europejska będzie to zawieszenie tolerowała dłużej i na pewno będą naciski na rząd Polski, ażeby przywrócić opodatkowanie VAT-em, a to podbije ceny. W kontekście tych czynników i początku przyszłego roku (…) Rada Polityki Pieniężnej (…) za szybko nie obniży stóp procentowych – stwierdził ekonomista.

Wysokość stóp procentowych ma znaczenie między innymi dla osób spłacających kredyty w polskiej walucie, gdyż wpływa na wysokość rat. RPP ostatni raz zmieniła stopy procentowe na początku września 2022 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl