fot. Tomasz Strąg

Jak będzie kształtować się wysokość stóp procentowych w kolejnych miesiącach?

Dopiero we wrześniu zapadnie decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych. Wszystko zależy od wyników polskiej gospodarki, wysokości bezrobocia i przede wszystkim poziomu inflacji.

Choć wakacje kredytowe są już w toku i odciążyły kredytobiorców, wciąż padają pytania o to, na jakim poziomie ukształtują się stopy procentowe w kolejnych miesiącach.

– Trochę trudno odpowiadać dzisiaj, w pierwszej połowie sierpnia, dlatego że w sierpniu nie będzie miało miejsce posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej, natomiast czeka nas jeszcze jeden odczyt inflacji, czyli przekonamy się tak naprawdę, co się dzieje z inflacją w sierpniu – wyjaśnił prof. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Odczyt lipcowy był na tym samym poziomie, co odczyt czerwcowy. Inflacja w dwóch kolejnych miesiącach na tym samym poziomie to dobry prognostyk dla kredytobiorców. Z nadmiernym optymizmem trzeba się jednak jeszcze trochę wstrzymać.

– Wydaje się, że wszyscy, którzy troszczą się o swoją sytuację, zwłaszcza ci, którzy mają do spłacenia kredyty, powinni brać pod uwagę w swoich planach jeszcze jakieś podwyżki, natomiast czy one nastąpią, to w tej chwili jeszcze jest za wcześnie, aby przesądzać z całą pewnością – wyjaśnił prof. Henryk Wnorowski.

Aby stopy procentowe były utrzymane na tym samym poziomie lub były obniżane, musi zostać spełniony szereg warunków. Przede wszystkim musi wyhamować inflacja. Druga kwestia to koniunktura w gospodarce.

– Tutaj chodzi o odczyt PKB, o to, co będzie się działo na rynku pracy, czy to spowolnienie, bo trzeba przyznać, że tu i ówdzie – mamy na myśli różne sektory gospodarki – widzimy rozpoczynające się spowolnienie. Jeśli będzie przybierało na sile, to trzeba zmniejszyć to zacieśnianie polityki monetarnej – podkreślił prof. Henryk Wnorowski.

Kolejne decyzji ws. wysokości stóp procentowych należy oczekiwać we wrześniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl