fot. nbp.pl

NBP wprowadził do obiegu monety z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Narodowy Bank Polski wprowadził 14 maja do obiegu trzy monety kolekcjonerskie upamiętniające setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – poinformował bank centralny w czwartkowym komunikacie. To złota moneta w kształcie klipy o nominale 500 zł i dwie monety srebrne o nominale 10 zł.

Jak podano, na awersie złotej monety umieszczono fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II modlący się przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Z kolei na awersie pierwszej srebrnej monety (z wysokim reliefem) widnieje fasada Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach oraz zegar słoneczny znajdujący się na ścianie wadowickiego kościoła z napisem „Czas Ucieka Wieczność Czeka”. Na rewersie monety został przedstawiony św. Jan Paweł II z pastorałem.

Na awersie srebrnej monety umieszczono fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II oraz wizerunek chrzcielnicy znajdującej się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

„Złota moneta o nominale 500 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 966 sztuk, jej cena wynosi 18 500 zł brutto. Moneta srebrna (z wysokim reliefem) o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 12 000 sztuk, natomiast moneta srebrna z drukiem UV w nakładzie do 16 000 sztuk. Ceny monet srebrnych będą wynosić odpowiednio 200 zł i 140 zł brutto” – czytamy.

PAP

drukuj