fot. Tymon Markowski/MSZ

Szef MSZ: Polska wspiera społeczności lokalne w walce z pandemią COVID-19 w Syrii, Libanie i Jordanii

Polska realizuje projekty humanitarne w Syrii, Libanie i Jordanii, których celem jest wsparcie lokalnych społeczności w walce z pandemią COVID-19 – podkreślił szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas wideokonferencji szefów dyplomacji państw europejskich poświęconej południowym sąsiadom UE.

Informację o zaangażowaniu Polski w projekty humanitarne prowadzone wśród południowych sąsiadów UE, szef MSZ przedstawił w trakcie spotkania, które odbyło się z inicjatywy Hiszpanii. Wzięli w nim udział również szefowie dyplomacji Austrii, Chorwacji, Cypru, Danii, Francji, Grecji, Malty, Niderlandów, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Węgier i Włoch – poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ.

Tematem dyskusji były możliwości wsparcia południowych sąsiadów UE w wysiłkach na rzecz walki z pandemią COVID-19. Czaputowicz podczas wideokonferencji wyraził zaniepokojenie potencjalnymi skutkami pandemii dla państw południowego sąsiedztwa Unii. Pozytywnie odniósł się do dotychczasowej aktywności UE w zakresie wsparcia tych państwa, w tym w ramach programu „Team Europe”.

Omówił też podjęte przez Polskę działania na rzecz wsparcia lokalnych społeczności w walce z pandemią, w Syrii, Libanie oraz w Jordanii. Mówił również o polskiej inicjatywie przekierowania części funduszy – w ramach realizowanego wraz z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej – projektu wsparcia zarządzania granicami w Libii, na rzecz potrzeb tego kraju związanych ze zwalczaniem koronawirusa.

Szef MSZ przypomniał o przypadającej w tym roku 25. rocznicy Procesu Barcelońskiego – współpracy państw UE oraz państw basenu Morza Śródziemnego. Czaputowicz podkreślił, że Polska popiera kontynuację działań UE w ramach Procesu Barcelońskiego. Pozytywnie ocenił też hiszpańską propozycję organizacji na jesieni spotkania ministerialnego objętych nim państw.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił również uwagę na zwiększoną aktywność „globalnych aktorów” na obszarze szerokiego Bliskiego Wschodu Podkreślił potrzebę utrzymania zaangażowania Unii w regionie, obejmującego wykorzystanie dostępnych instrumentów finansowych, w ścisłym powiązaniu z priorytetami polityki zagranicznej UE.

Współpraca UE z południowym sąsiedztwem realizowana jest w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i obejmuje 10 państw, tj. Algierię, Egipt, Izrael, Jordanię, Liban, Libię, Maroko, Palestynę, Syrię oraz Tunezję.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl