Szef MSZ udaje się dziś z wizytą roboczą do Albanii

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz udaje się dziś z roboczą wizytą do Albanii. Szef MSZ będzie rozmawiał w Tiranie m.in. z ministrem spraw zagranicznych Ditmirem Bushatim. Spotka się również z prezydentem Ilirem Metą i premierem Edim Ramą.

Jak podkreślił w komunikacie resort spraw zagranicznych, wizyta ministra Czaputowicza „potwierdza wolę ze strony Polski do rozwijania bardzo dobrych stosunków polsko-albańskich, zarówno w dziedzinach gospodarki i obronności, jak i kultury oraz edukacji”.

„To także wyraz uznania dla osiągnięć Albanii w dążeniu do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, które zostały docenione także przez Komisję Europejską w kwietniowym raporcie rozszerzeniowym. Dokument ten zawiera bezwarunkową rekomendację dla państw członkowskich do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią, co Polska zdecydowanie popiera” – zaznaczyło MSZ.

Podczas wizyty ministrowie spraw zagranicznych Polski i Albanii wspólnie zainaugurują „Konferencję Tirańską”, w ramach której Polska będzie się dzielić swoimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego.

„Mamy nadzieję, że przyczyni się to do wzmocnienia zdolności administracyjnych albańskich instytucji oraz ich efektywności w przyjmowaniu unijnych standardów” – podkreślił w komunikacie resort dyplomacji.

Szef MSZ wygłosi także wykład w Albańskim Instytucie Studiów Międzynarodowych na temat perspektyw polityki Polski i Unii Europejskiej wobec regionu Bałkanów Zachodnich, a także wizji przyszłości UE.

W drugiej połowie kwietnia Komisja Europejska zaproponowała krajom członkowskim rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią i Albanią. Jak przekonywała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, państwa te osiągnęły pewne postępy w reformach.

„Dzisiejszy krok do przodu dla Macedonii i Albanii jest krokiem naprzód dla całego regionu Bałkanów Zachodnich. Naszym celem jest zapewnienie praktycznych korzyści ludziom w regionie, jednak prace nad reformami i modernizacją muszą być kontynuowane w interesie partnerów i Unii Europejskiej” – podkreślała Mogherini.

KE wskazuje na silną polaryzację utrzymującą się w albańskim systemie politycznym.

„Na działalność parlamentarną wpłynął długotrwały bojkot ze strony opozycji na początku 2017 r. (…). W maju porozumienie między główną partią rządzącą, a opozycją pozwoliło wznowić działalność parlamentarną” – podała KE.

Komisja uważa, że konieczne są dodatkowe wysiłki, aby lepiej włączyć organizacje społeczeństwa obywatelskiego w dialog polityczny.

Komisja wskazuje też na kontynuowanie przez Tiranę reform administracji publicznej i systemu sadowniczego. Kraj – jak podkreśla KE – osiągnął też znaczne postępy w walce z korupcją, w szczególności dzięki przyjęciu poprawek do kodeksu postępowania karnego, jednak korupcja pozostaje „powszechna w wielu dziedzinach” i stanowi „poważny problem”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl