fot. MSZ/Gabriel Piętka

Szef MSZ: Polska i Portugalia mają wiele wspólnych celów politycznych

Przebywający w piątek z jednodniową wizytą w Lizbonie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz ocenił po spotkaniu z szefem dyplomacji Portugalii Augusto Santosem Silvą, że Warszawa i Lizbona mają wiele wspólnych celów politycznych.

Jak powiedział szef resortu, z inicjatywą piątkowego spotkania wyszła strona portugalska. Minister wskazał, że były to pierwsze od sześciu lat rozmowy szefów dyplomacji Polski i Portugalii przeprowadzone w Lizbonie.

„Przyleciałem do Lizbony z Waszyngtonu, gdzie wczoraj rozmawiałem z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Wieczorem uczestniczyłem w kolacji inaugurującej międzynarodowy Sojusz na rzecz Wolności Religijnej. Mamy nadzieję, że Portugalia, podobnie jak wiele innych państw świata, weźmie udział w lipcowej konferencji w ramach tej inicjatywy w Warszawie” – wyjaśnił.

Minister dodał, że najbliższym czasie należy też spodziewać się wizyty w Polsce premiera Portugalii Antonia Costy.

Zarówno Jacek Czaputowicz, jak i Santos Silva zgodnie podkreślali, że Warszawa i Lizbona mają wiele wspólnych celów politycznych, w tym zabieganie o brak cięć w najbliższym budżecie unijnym w polityce spójności, a także w polityce rolnej. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że komisarze odpowiedzialni za te kwestie w KE pochodzą z Polski i Portugalii.

Szefowie MSZ obu państw wskazali, że ich rządy zabiegają również o wzmocnienie struktur NATO, o poszerzenie UE o państwa Bałkanów Zachodnich, a także o możliwie jak najbliższe relacje z Wielką Brytanią po brexicie.

Przedmiotem piątkowych rozmów Czaputowicza i Santosa Silvy były też kwestie związane z rozwojem stosunków gospodarczych między Polską i Portugalią. Szef MSZ w Lizbonie przypomniał, że na polski rynek eksportuje towary już ponad 1500 portugalskich spółek.

„Uważam, że relacje gospodarcze między Polską a Portugalią są bardzo dobre. To moim zdaniem najsilniejsza strona naszej współpracy, biorąc pod uwagę wszystkie jej obszary” – powiedział Santos Silva.

Pytany przez portugalskich dziennikarzy o stan praworządności w Polsce Jacek Czaputowicz stwierdził, że Warszawa wdraża w życie wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, więc „nie powinna być posądzana” o działanie wbrew unijnemu prawu.

Zaznaczył, że wdrażana przez rząd Mateusza Morawieckiego reforma wymiaru sprawiedliwości wpisuje się w oczekiwania polskiego społeczeństwa, które chce efektywniejszego działania sądownictwa.

“Wszystkie rozwiązania wprowadzane przez polski rząd występują w innych państwach Unii Europejskiej” – podkreślił minister spraw zagranicznych.

PAP

drukuj