fot. PAP/Rafał Guz

J. Czaputowicz: w czasie polskiej prezydencji w RB ONZ tematem m.in. konflikt w Syrii

Konflikt w Syrii i stosunki społeczności międzynarodowej z Koreą Płn. znajdą się wśród tematów obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ w czasie polskiej prezydencji w tym gremium – powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Szef dyplomacji na briefingu prasowym po czwartkowym spotkaniu z polskim korpusem dyplomatycznym poświęconym planom majowego przewodnictwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa, oświadczył, że priorytety majowej prezydencji Polski w RB ONZ to m.in. umocnienie znaczenia prawa międzynarodowego, skuteczne rozwiązywanie konfliktów, zapewnienie ochrony ludności cywilów oraz podkreślenie znaczenia prawa humanitarnego w konfliktach.

„To są ważne zagadnienia dla całej społeczności międzynarodowej, widzimy bowiem dzisiaj, jak często prawo międzynarodowe jest łamane, zwłaszcza zasada nieagresji czy zasada nieingerencji w sprawy wewnętrzne innych państw, czy nieprzestrzeganie porozumień” – podkreślił Jacek Czaputowicz.

Jak dodał, w czasie polskiej prezydencji Rada będzie też zajmowała się bieżącymi konfliktami, w tym – „na pewno” – konfliktem w Syrii.

„Przewidziane są już trzy spotkania na ten temat. Chodzi o to, by jakoś zakończyć ten konflikt, ukarać tych, którzy stosują broń chemiczną, zapewnić ochronę przede wszystkim ludności cywilnej w Syrii” – mówił szef MSZ.

Ważnym problemem, którym będzie zajmowała się RB ONZ będzie także – według niego – możliwe wygaśnięcie porozumienia nuklearnego z Iranem.

„Wiadomo, że 12 maja prezydent (USA) Donald Trump podejmie określoną decyzję w tym zakresie” – wskazał Jacek Czaputowicz.

Jak zaznaczył, Polska współpracuje ws. umowy z Iranem z UE i jej państwami członkowskimi.

„Wspieramy działania Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, by znaleźć kompromis w tym zakresie. Uważamy, że należałoby umowę tę zachować” – oświadczył minister, zastrzegając, że „być może będzie ona podlegać pewnej modyfikacji”.

Wśród tematów majowych obrad Rady Bezpieczeństwa Jacek Czaputowicz wymienił także „stosunki społeczności międzynarodowej z Koreą Płn.”.

„Niedługo odbędzie się szczyt Korea Płn.-Korea Płd. i będą przygotowania do szczytu między przywódcą (KRLD) a prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem; przypadnie to w czasie naszej prezydencji” – podkreślił.

Rada będzie też debatować – jak dodał – na temat konfliktów zbrojnych w Afryce, a także operacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie oraz w Bośni i Hercegowinie.

Minister wspomniał też o wydarzeniach organizowanych przez Polskę w ramach prezydencji, m.in. planowanej na 17 maja debacie pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy poświęconej kwestii zaufania do prawa międzynarodowego, planowanej na 22 maja debacie pod przewodnictwem szefa dyplomacji nt. znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach.

Jak mówił Jacek Czaputowicz, Polska zorganizuje też na początku maja briefing poświęcony znaczeniu operacji pokojowych z udziałem dowódców najważniejszych takich operacji prowadzonych w ramach ONZ oraz – 7 maja – na temat sytuacji dzieci w konfliktach zbrojnych.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Po raz drugi Polska obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

PAP/RIRM

drukuj