Co ze stopami procentowymi?
Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie dziś dwudniowe posiedzenie, na którym podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Od ich poziomu zależy m.in. oprocentowanie kredytów w złotych. Większość ekonomistów spodziewa się, że stopy zostaną utrzymane na obecnym poziomie.
W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny podał, że w październiku ceny towarów i usług wzrosły o 5 procent, licząc rok do roku.
Ekonomista, Mariusz Kękuś, wskazał, że sprawdzają się prognozy o tym, iż inflacja przyspieszy i Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp.
– Dzieje się tak przez wzrost cen żywności i wzrost cen energii. Tutaj nastąpiły zmiany, jeśli chodzi o ceny żywności. Pamiętamy o tym, że został zmieniony zerowy podatek VAT – ten VAT został przywrócony na żywność, natomiast jeżeli chodzi o ceny energii, tutaj zmieniły się stawki, w związku w tym obserwujemy wzrost cen energii i tym samym będzie się to w jakimś stopniu przekładało na inne ceny. Rada Polityki Pieniężnej w swoich komunikatach informowała o tym, iż musi zachować daleko idącą ostrożność i jakiekolwiek zmiany, jeśli chodzi o stopy procentowe, mogą nastąpić w przyszłym roku – powiedział Mariusz Kękuś.
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. Główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,75 procent.
Po ostatnim posiedzeniu RPP szef NBP, Adam Glapiński, zapowiedział, że ewentualnych obniżek można się spodziewać w II kwartale przyszłego roku.
RIRM