fot. PAP/Adam Warżawa

Prezes NBP: Nieznane są przypadki, by do ustalania ceny pieniądza krajowego stosować stopy procentowe walut innego kraju

Nieznane są przypadki, by do ustalania ceny pieniądza krajowego stosować stopy procentowe walut innego kraju – podkreślił Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. W ten sposób szef Banku Centralnego odniósł się do pomysłu, by do kredytów złotowych zastosować zagraniczne oprocentowanie.

Ma to być jeden z pomysłów na rozwiązanie kwestii kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Polega on na przewalutowaniu na złoty przy zastosowaniu zagranicznego oprocentowania.

Komentując to, Adam Glapiński stwierdził, że na wysokość stóp procentowych dla danej waluty wpływa emitujący ją bank centralny.

– Każdy pieniądz ma swoją cenę. W praktyce gospodarczej nieznane są przypadki, żeby do ustalania ceny pieniądza w danym kraju (ceny pieniądza krajowego) stosować stopy procentowe właściwe do walut innego kraju, z innych jurysdykcji. Na wysokość stóp procentowych dla danej waluty wpływa emitujący bank centralny. W przypadku Polski jest to Narodowy Bank Centralny. Ustalając wysokość podstawowej stopy procentowej, bierzemy pod uwagę krajową sytuację makroekonomiczną, przede wszystkim stopę inflacji. Przyjęcie do kredytów złotowych oprocentowania zależnego od sytuacji w zupełnie innym kraju postawiłoby zasady ekonomiczne, finansowe na głowie. Tyle mogę powiedzieć, nie odnosząc się do kwestii czysto-prawnych – skomentował prezes Narodowego Banku Polskiego.   

Adam Glapiński pytany o propozycje banków, dotyczące rozwiązania problemów walutowych kredytów hipotecznych zadeklarował gotowość do zapoznania się i odniesienia się Banku Centralnego do szczegółów planowanych operacji. Prezes NBP podkreślił, że na razie nie ma żadnej konkretnej propozycji banków.

Jednocześnie Adam Glapiński zastrzegł, że fatalna byłaby sytuacja, w której uprzywilejowano by kredytobiorców walutowych wobec kredytobiorców złotowych.

Na wniosek prezes Sądu Najwyższego, 25 marca cała Izba Cywilna SN ma rozpatrzyć sześć pytań dotyczących m.in. kwestii przewalutowania kredytu we frankach.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl