fot. flickr.com

Prezes NBP Adam Glapiński: Na banknocie 1000 zł powinna być królowa Jadwiga Andegaweńska

Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że planowany banknot o nominale 1000 zł powinien zawierać wizerunek królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej. Zastrzegł, że to jego prywatny pogląd, a decyzja zapadnie po konsultacjach.

„Na banknocie powinna być kobieta, królowa” – mówił Adam Glapiński na konferencji prasowej w piątek.

Jak dodał, Jadwiga Andegaweńska jest „w szczególny sposób zasłużona dla Polski”. Zastrzegł, że ostateczna decyzja będzie podjęta po „szerszych konsultacjach”.

„Myślę, że taki banknot 1000 zł z królową Polski Jadwigą Andegaweńską byłby bardzo wygodny w przechowywaniu wartości, w tezauryzacji domowej czy w skrytkach bankowych. Tezauryzacji innej niż na kontach bankowych, co wyraźnie widać, że społeczeństwo polskie interesuje” – oświadczył Adam Glapiński.

Jak przypomniał, „w czasie kryzysu mieliśmy do czynienia z masowym wypłacaniem banknotów, (…) ludzie gromadzili oszczędności w domu, zakładając, że to jakaś wygodniejsza, bardziej elastyczna forma oszczędności”. Adam Glapiński dodał, że jemu też się wydaje, iż „część oszczędności, w miarę jak społeczeństwo polskie będzie się bogacić, w tej formie może być przekazywana”.

Prezes NBP poinformował też, że w sobotę oficjalnie zaakceptuje i uroczyście podpisze wzór banknotu kolekcjonerskiego „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Jak dodał, że banknot ten zostanie wprowadzony do obiegu w nakładzie do 80 tys. sztuk z okazji święta niepodległości w listopadzie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl