fot. pixabay.com

W Lublinie udaremniono oszustwo metodą „na policjanta”

85-latka z Lublina myśląc, że bierze udział w tajnej akcji policji, przelała na konto oszustów 150 tys. złotych. Prawdziwi policjanci, których spotkała po wyjściu z banku, pomogli jej zablokować przelew i udaremnić oszustwo metodą „na policjanta”.

Kobieta odebrała telefon. Dzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który wypytywał ją o posiadane oszczędności. Gdy 85-latka zdradziła, że posiada dwie lokaty, od razu stwierdził, że właśnie w tym banku zatrudnieni są przestępcy i jej pieniądze mogą być zagrożone. [czytaj więcej] 

„Oszust zaproponował jej wypłacenie wszystkich pieniędzy i przelanie ich na rachunek bankowy policji” – poinformował w piątek oficer prasowy komendy miejskiej policji w Lublinie kom. Kamil Gołębiowski.

https://twitter.com/PolicjaLubelska/status/1380526060215881728

Kobieta niestety uwierzyła w tę historię i mając przeświadczenie, że bierze udział w tajnej akcji, udała się do banku. Tam tuż przed zamknięciem placówki zlikwidowała lokaty, a następnie zgodnie z instrukcją wykonała przelew na kwotę 150 tys. złotych.

Kiedy wychodziła z banku, zauważyła nadjeżdżający radiowóz, który postanowiła zatrzymać.

„Seniorka chciała upewnić się, czy dobrze wykonała zadanie. Policjanci z oddziału prewencji od razu wytłumaczyli jej, że padła ofiarą oszustwa” – dodał kom. Kamil Gołębiowski.

Funkcjonariusze natychmiast zadzwonili na infolinię banku i wspólnie z emerytką zgłosili blokadę przelewu środków.

„Szybkie działania pozwoliły zatrzymać realizację przelewu” – zaznaczył rzecznik.

Funkcjonariusze z udziałem policjantów z wydziału zajmującego się cyberprzestępczością KWP w Lublinie poszukują osób stojących za próbą wyłudzenia pieniędzy.

Policja przypomina, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy i nie informują o szczegółach prowadzonych spraw.

„Jeżeli ktoś otrzyma telefon od osoby podającej się za policjanta, która próbuje namówić nas do przekazania oszczędności, to może być pewny, że to oszustwo” – dodał kom. Kamil Gołębiowski.

Metoda „na policjanta” mimo że od dawna znana, nadal jest popularna wśród przestępców ze względu na jej skuteczność. Najbardziej narażone na oszustwo są osoby starsze. Złodzieje wyłudzają całe oszczędności seniorów. Policja apeluje, aby ostrzegać starszych krewnych. [więcej]

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl