fot. PAP/Darek Delmanowicz

KGP: Ostatniej doby sprawdziliśmy blisko 85 tys. osób na kwarantannie; około 840 naruszeń

Ostatniej doby sprawdziliśmy 84 771 tys. osób poddanych kwarantannie. W około 840 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych – poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendy Głównej Policji powiedział, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci ponad 8 mln razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili takich kontroli 84 771, a w około 840 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

„Jest to zadanie, które cały czas wykonujemy, dokonując wyrywkowych sprawdzeń i niestety coraz częściej ujawniamy, że osoby poddane kwarantannie nie są w wyznaczonym miejscu” – powiedział policjant.

Mariusz Ciarka dodał, że w około 16 przypadkach zwrócono się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.

Przekazał również, że od początku epidemii ok. 190 policjantów zostało zakażonych, a 175 z Covid-19 wyzdrowiało.

„Od początku działań ok. 3240 było na kwarantannie, obecnie jest na kwarantannie 158 funkcjonariuszy” – poinformował rzecznik KGP.

„Cieszy fakt, że coraz więcej policjantów zdrowieje, a jednocześnie nie odnotowujemy wzrostu nowych zachorowań. Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki” – podkreślił.

Inspektor przypomniał, że do działań prewencyjnych zaangażowanych jest każdego dnia około 18-20 tys. funkcjonariuszy oraz że osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tys. zł.

Policjant przekazał też najnowsze statystyki z kontroli w komunikacji zbiorowej.

„Skontrolowaliśmy ponad 286 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, tylko ostatniej doby było ich około 1,4 tys.” – zaznaczył.

PAP

drukuj