fot. sxc.hu

Będzie proces o brak podwyżek dla mundurowych

Niewykluczone, że proces rozpocznie się już jesienią. Na razie jednak policjanci organizują się i zbierają podpisy pod pozwem zbiorowym w tej sprawie. Funkcjonariusze nie dostają podwyżek od 5 lat mimo, że rewaloryzacja ich wynagrodzeń jest uregulowana prawnie.

Związkowcy domagają się aby obietnice Donalda Tuska ws. podwyżek zostały zrealizowane.

–  Wiemy, że zainteresowanie tą sprawą jest duże i na pewno ruszymy jesienią z pozwem. Nie wiadomo jeszcze ile osób przystąpi do pozwu, ponieważ dane nadal są zbierane. W tej chwili jesteśmy w trakcie rozmów, drugiego etapu regulacji płac zapoczątkowanego w roku 2012. Tam była regulacja jednostkowa, po 300 zł otrzymali wszyscy funkcjonariusze i żołnierze. Była natomiast obietnica złożona przez premiera Donalda Tuska, że będzie kontynuacja tego pod koniec obecnej kadencji. Chcemy więc, żeby to słowo zostało dotrzymane. Obietnica została zawarta w expose w 2011 roku. Uważamy, że warunki makroekonomiczne, które mamy obecnie pozwalają na to, żeby tej obietnicy dotrzymać i to zrealizować pod koniec kadencji. Rozumiemy więc, że mogłoby to nastąpić w przyszłym roku – powiedział Tomasz Krzemiński, wiceprzewodniczący NSZZ „S” Policjantów.

Tymczasem MSW brak podwyżek tłumaczy złą sytuacją ekonomiczną kraju. Rzecznik resortu Spraw Wewnętrznych poinformował, że zachowanie mundurowych  jest  niezrozumiałe, ponieważ w 2012 roku policjanci dostali 300 zł podwyżki, podobnie jak straż pożarna i inne służby mundurowe.

 

RIRM

drukuj