fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prof. H. Wnorowski: Być może zostaniemy na dłuższy czas w celu inflacyjnym 2 proc., dlatego że jako Rada Polityki Pieniężnej zwracaliśmy uwagę na zagrożenia z otoczenia wewnętrznego

Być może zostaniemy na dłuższy czas w takim celu inflacyjnym, dlatego że jako Rada Polityki Pieniężnej zwracaliśmy uwagę na dwa zagrożenia z otoczenia wewnętrznego. To m.in. powrót do VAT-u na żywność (…) i scenariusz odchodzenia od tzw. tarczy energetycznej, czyli od ochrony cen energii elektrycznej. Aktualnie wiemy trochę więcej, bo pojawiły się założenia do ustawy o tzw. bonie energetycznym – powiedział prof. Henryk Wnorowski z Rady Polityki Pieniężnej, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Inflacja w marcu wyhamowała. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym wzrosły o 2 proc. a w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. – podał  Główny Urząd Statystyczny. [czytaj więcej]

Gość TV Trwam ocenił, że jest to powód do radości i jest to bardzo pozytywna informacja.

– Jest to 0,5 pkt. proc. poniżej celu. Jesteśmy w dolnej części odchyleń od celu inflacyjnego. W lutym 2023 r. byliśmy na szczycie, było to 18,4 proc., czyli mamy 16,4 pkt. proc. mniej w relacji do tego, co było najwyżej. Gdyby wówczas ktoś rysował taki scenariusz, to byłby pewnie posądzony o to, że jest jakimś bardzo niepoprawnym optymistą. Natomiast pamiętamy, że większość polityków, większość ekspertów rysowała bardzo czarne scenariusze, iż inflacja będzie znacznie wyższa, że będzie trwała dłużej. To jest niewątpliwie osiągnięcie banku centralnego, polskiej gospodarki, Polaków. Mamy się z czego cieszyć – podkreślił prof. Henryk Wnorowski.

Członek Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że jeśli nic się nie zmieni, nic niespodziewanego się nie wydarzy, to będziemy mogli długo cieszyć się tak niską (2 proc.) inflacją.

– Być może zostaniemy na dłuższy czas w takim celu inflacyjnym, dlatego że jako Rada Polityki Pieniężnej zwracaliśmy uwagę na dwa zagrożenia z otoczenia wewnętrznego. To m.in. powrót do VAT-u na żywność (…) i scenariusz odchodzenia od tzw. tarczy energetycznej, czyli od ochrony cen energii elektrycznej. Aktualnie wiemy trochę więcej, bo pojawiły się założenia do ustawy o tzw. bonie energetycznym. Jest jeszcze wiele znaków zapytania, ale to, co wiemy na pewno to to, że nie nastąpi jednorazowe odejście od dotowania cen energii elektrycznej – wyjaśnił gość programu „Polski punkt widzenia”.

Należy mieć na uwadze, że wszelkie czynniki zewnętrze; wszystkie dyrektywy i decyzje Unii Europejskiej dot. polityki klimatycznej będą miały negatywny wpływ na polską gospodarkę. Nie chodzi tylko o inflację, ale rozwój wielu sektorów polskiego przemysłu.

– Rada Polityki Pieniężnej, której podstawowym celem jest dbanie o wartość polskiego pieniądza, będzie robiła wszystko, co może instrumentami polityki pieniężnej, żeby utrzymać inflację w celu. (…) Kredytobiorcy mogą mieć również nadzieję na obniżenie stóp procentowych. Natomiast jeśli chodzi o skalę, którą mogliby odczuć jeszcze w tym roku, to raczej nie będzie to jakaś skala istotna – powiedział prof. Henryk Wnorowski.

29 kwietnia 2024 r. minie 100 lat od wprowadzenia złotego do obiegu.

– Własna waluta w konfrontacji z negatywnymi, bardzo nieprzyjemnymi zjawiskami zewnętrznymi pełni rolę zderzaka. Waluta, poprzez to, że ma wartość wymienialną, siłę negatywnego uderzenia zewnętrznego w polskich przedsiębiorców, w polskich obywateli, w gospodarkę krajową, łagodzi poprzez mechanizm kursu walutowego. Dzięki temu, że kraj ma własną walutę, kurs jest w stanie przejąć od 0 do 100 procent siły pierwszego uderzenia – wyjaśnił gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl