fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Środki z Polskiego Ładu pozytywnie wpłyną na koniunkturę, ale wzmocnią parcie inflacyjne

Środki z Polskiego Ładu pozytywnie wpłyną na koniunkturę, natomiast wzmocnią parcie inflacyjne. Oficjalna prognoza Narodowego Banku Polskiego dotycząca inflacji została oszacowana na poziomie 5,8 procent. Biorąc pod uwagę listopadowy odczyt Głównego Urzędu Statystycznego (7,8 procent), będziemy zadowoleni, gdyby udało się nam zrealizować wspomnianą prognozę – powiedział prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części rosnących cen energii i cen żywności – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. [czytaj więcej] 

– To jedyny element tarczy antyinflacyjnej, jaki sprowadza się do płatności bezpośrednich. Gospodarstwa domowe będą mogły otrzymać środki od 400 do 1150 zł w ciągu roku, w zależności od osiąganego przez rodzinę dochodu. (…) Środki są pewnym rodzajem „leczenia objawowego”. Koniec roku w gospodarce upływa pod znakiem inflacji. To bolesne zjawisko, szczególnie dla pojedynczych obywateli – wskazał prof. Henryk Wnorowski.

Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać część podatkowa Polskiego Ładu . W tym kontekście ekonomista zaznaczył, że jest to „bardzo rozbudowany program gospodarczy”.

– Na części podatkowej skorzysta około 17 mln Polaków. Najważniejsze korzyści płynące z nowych rozwiązań to podniesiona kwota wolna od podatku do 30 tys. złotych. Oznacza to, że każdy zarabiający poniżej 2,5 tys. nie zapłaci żadnego podatku. W tym gronie jest większość polskich emerytów i rencistów – zwrócił uwagę.

Istotną zmianą jest także sposób rozliczania składki zdrowotnej. Do tej pory była ona odliczana od podatku – kontynuował gość Radia Maryja.

– W tej chwili będzie wynosiła 9 procent, bez możliwości odliczenia od podatku. (…) Zmiana dotycząca rozliczania składki zdrowotnej oraz zastosowane ulgi przy rozliczeniu dla tzw. klasy średniej powodują, iż wszyscy, którzy uzyskują dochód miesięczny do 11 tys. zł, skorzystają na zmianach podatkowych – powiedział prof. Henryk Wnorowski.

Na pytanie o to, w jakim stopniu Polski Ład będzie rzutował na inflację, ekonomista odpowiedział, że „do gospodarki w postaci środków na inwestycje samorządowe już trafiają znaczące środki”.

– Pierwsza transza to ponad 23 mld złotych. Rozpoczął się nabór na drugą transzę. To kolejny element, który będzie istotnie wpływał na rozwój. (…) Będzie on jednak wzmagał skutki inflacyjne. Te same instrumenty, które mają być lekarstwem w wybranych obszarach, często infekują inne problemy. Tak jest z podażą pieniądza w okresie, kiedy inflacja ma się dobrze – zaznaczył ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku.

– Te środki pozytywnie wpływające na koniunkturę, natomiast one wzmocnią parcie inflacyjne. (…) Oficjalna prognoza Narodowego Banku Polskiego dotycząca inflacji została oszacowana na poziomie 5,8 procent. Biorąc pod uwagę listopadowy odczyt Głównego Urzędu Statystycznego (7,8 procent), będziemy zadowoleni, gdyby udało się nam zrealizować wspomnianą prognozę – posumował gość Radia Maryja.  

Cała rozmowa z prof. Henrykiem Wnorowskim z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl