fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Polacy coraz chętniej wracają do małych sklepów. Podatek od sprzedaży detalicznej może pomóc funkcjonować wielu takim działalnościom

Polacy coraz chętniej wracają do małych sklepów. Podatek od sprzedaży detalicznej może być bardzo istotnym krokiem, który pomoże funkcjonować setkom, a może i tysiącom polskim małym sklepom detalicznym – powiedział prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Polska wygrała z Komisją Europejską przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza unijnego prawa w dziedzinie pomocy państwa. Nowa danina funkcjonuje od stycznia. Największe sieci handlowe wpłaciły już do budżetu dziesiątki milionów złotych.

– Wtorek był dniem radosnym dla polskiego handlu detalicznego. (…) Wszystko zaczęło się w 2016 r., na początku rządów Zjednoczonej Prawicy. Propozycja była jednym z istotnych rozstrzygnięć. Rząd usiłował wprowadzić podatek od sprzedaży detalicznej. Wówczas KE zakwestionowała polskie regulacje. (…) Mimo że nie było ostatecznego rozstrzygnięcia, rząd od 1 stycznia zdecydował się na wprowadzenie podatku obrotowego, w którym ustalono dwa progi. Pierwszy dokonuje włączenia podatku. Jeśli placówka detaliczna osiągnie próg 17 mln zł przychodu miesięcznie, zapłaci pierwszą stawkę w wysokości 0,8 proc. od nadwyżki. Drugi próg to 187 mln zł i tutaj kwota od nadwyżki to 1,4 procent. Rząd założył przychody rzędu 1,5 mld złotych. To będzie jednak więcej – wyjaśnił prof. Henryk Wnorowski.

Ekonomista zaznaczył, że „Unia Europejska zabrała nam 5 lat przychodów z tego podatku. W jakimś sensie środki nie trafiły do polskiego budżetu, a w większości do zagranicznych sieci handlowych”.

– Progi, od których następuje płatność podatku, są względnie wysokie i dotyczą jedynie największych detalistów. Podatek jest tylko od sprzedaży tradycyjnej. Nie jest więc nim obłożony e-commerce (handel elektroniczny). (…) Podatek ma znaczenie nie tylko budżetowe, ale w jakimś stopniu wyrównuje on szanse, jeśli chodzi o konkurencję pomiędzy placówkami handlu detalicznego – wskazał gość Radia Maryja.

– Polacy coraz chętniej wracają do małych sklepów z okolicy. Podatek może być bardzo istotnym krokiem, który pomoże funkcjonować setkom, a może i tysiącom polskim małym sklepom detalicznym – dodał.

W ostatnim czasie zaprezentowane zostało dziesięć głównych haseł tzw. Polskiego Nowego Ładu. Program Prawa i Sprawiedliwości ma zostać całkowicie przedstawiony 20 marca.

– Program pokazuje, co jest największym problemem. Ciągle jest nim trzecia fala pandemii. Dziesięć obszarów zostało zamknięte w klamrę pomiędzy zdrowiem dla wszystkich a punktem „Złota jesień życia”, czyli w szczególności zdrowiem dla naszych seniorów. W środku jest osiem istotnych punktów. Z ekonomicznego punktu widzenia niezwykle ważne są punkty „Dekada rozwoju”, „Polska – nasza ziemia” oraz „Dobry klimat dla firm”. To są obszary, które będą odpowiedzialne za to, żeby nasze PKB rosło. Do tego należałoby dołożyć masę inwestycji, które mieszczą się w innych punktach. (…) Dużo uwagi poświęcono kwestiom zdrowotnym. Natomiast jest to program szeroki – powiedział ekonomista.

Cała rozmowa z prof. Henrykiem Wnorowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl