CBA: Odejścia z Biura nie przekraczają corocznego wskaźnika pięciu procent

Odejścia z Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie przekraczając corocznego wskaźnika pięciu procent – poinformował wydział komunikacji społecznej Biura. CBA zaprzeczyło, że ze służby odchodzi 200 osób – co sugerowały media.

„Informacja o rzekomym odejściu w 2021 roku około 200 osób z Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie jest prawdą. Pojawiające się w mediach doniesienia na ten temat wprowadzają opinię publiczną w błąd” – zaznaczył Wydział.

„Wskaźnik odejść utrzymuje się na stałym poziomie 5 proc.” – podano, zaznaczając, że wyjątkiem był 2010 r., w którym z CBA odeszło około 10 proc. stanu osobowego Biura.

Wówczas był to przejaw dysfunkcjonalnej fluktuacji kadr, tegoroczne to naturalne odejścia wynikające z nabycia przez część osób praw emerytalnych lub z ich osobistej sytuacji – zaznaczyło Biuro.

W oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej CBA zaznaczyło, że w służbie „realizowana jest spójna polityka finansowo-kadrowa zamykająca rok na satysfakcjonującym poziomie”.

„Zagwarantowane środki w budżecie na 2022 rok pozwalają patrzeć z optymizmem na dalszy rozwój Centralnego Biura Antykorupcyjnego” – podkreśliło CBA w oświadczeniu.

O blisko 200 wnioskach o odejście ze służby z początkiem roku napisał w poniedziałek na Twitterze b. szef Biura Paweł Wojtunik.

„W CBA kadrowy exodus, blisko 200 wniosków o odejście ze służby z początkiem nadchodzącego roku! Efekt #Pegasusa czy ucieczka z tonącego okrętu…?” – napisał były szef CBA.

O sprawie poinformowało Radio ZET, według którego początkowo wniosków o odejście było ponad 200, ale szef CBA zaczął wydawać decyzje z dniem 31 grudnia. „Część funkcjonariuszy wycofało więc swoje wnioski i planuje odejść do końca lutego. Zaważył argument ekonomiczny. Jeżeli funkcjonariusze odejdą ze służby do końca lutego dostaną podwyżkę emerytury o wskaźnik inflacji” – podało radio na stornie internetowej.

Według Radia Zet odejście po nowym roku gwarantuje funkcjonariuszom także to, że nie wejdą w wyższy próg podatkowy i nie będą musieli płacić większego podatku od otrzymanej odprawy.

„Na ten moment w CBA ma być złożonych ponad 150 wniosków. Odejść chcą między innymi funkcjonariusze z pionu techniki operacyjnej” – podała stacja, zaznaczając, że sytuacja podobnie wygląda w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wcześniej w środę do doniesień o odejściach odniósł się na Twitterze sekretarz rządowego Kolegium ds. służb specjalnych i wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

„Nie ma żadnej fali odejść. Ostatnia taka fala była w CBA w 2010 r. W pierwszym roku rządów Pawła Wojtunika. Z CBA odeszło wówczas 10 proc. funkcjonariuszy” – napisał Maciej Wąsik.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl