fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS podał, że inflacja w marcu wyhamowała

Inflacja w marcu wyhamowała. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym wzrosły o 2 proc. a w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. – podał  Główny Urząd Statystyczny. Finalny odczyt nieco różni się od szybkiego szacunku GUS, według którego inflacja w marcu rok do roku miała spaść do 1,9 procent. W lutym wskaźnik ten był na poziomie 2,8 procent.

To dobra informacja dla naszych gospodarstw domowych oraz całej gospodarki – tak najnowsze dane ocenił ekonomista, dr Artur Bartoszewicz.

– Wyszliśmy już z bardzo wysokiego poziomu inflacyjnego, który zagrażał bezpieczeństwu rozwojowemu. Oczywiście zawsze jest pytanie, na ile w kolejnych miesiącach uda się utrzymać ten trend. Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych, a tym samym stale trzyma w rezerwie tę decyzję, zakłada, że jeszcze jest ryzyko wzrostu cen. Mamy do czynienia z sytuacją stabilizującą, ale takim czynnikiem, który może doprowadzić do ponownego impulsu wzrostowego, są ceny paliw. One się przekładają na cenę pozostałych towarów i usług. Tym samym w kolejnych miesiącach możemy mieć do czynienia z zaburzeniami w tym obszarze – zaznaczył ekspert.

Analitycy spodziewają się także, że nadchodzące miesiące przyniosą wzrost inflacji w okolice 3 proc., co – jak wskazują – będzie efektem podniesienia stawki VAT na żywność do 5 procent.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl