fot. pixabay.com

Ekspert: Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie podnosi ryzyko wzrostu cen surowców energetycznych

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego, Piotr Bujak, powiedział, że eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie podnosi ryzyko wzrostu cen surowców energetycznych, zwłaszcza ropy.

Ekspert wskazał, że inwestorzy reagowali na napiętą sytuację jeszcze przed weekendowym atakiem Iranu na Izrael.

Ogólnie było nerwowo na rynkach finansowych. Zyskiwał dolar do innych walut. Widać było wzrost ryzyka geopolitycznego. Paradoksalnie teraz po nieudanym ataku Iranu na Izrael może dojść do deeskalacji. Przeważają opinię ekspertów, że Izrael nie będzie dalej eskalował tego konfliktu, nie będzie ataku Izraela na Iran. To powinno wpłynąć na uspokojenie nastrojów – wyjaśnił Piotr Bujak.

Dodał, że w sytuacjach wzrostu zagrożenia reakcje inwestorów są zbliżone.

Ryzyko geopolityczne jest przeważnie negatywne dla nastrojów rynkowych. Właściwie prawie zawsze, gdy widzimy zaostrzenie jakiegoś konfliktu na świecie, który może być implikacją dla światowej gospodarki, rynki finansowe reagują nerwowo. Umacnia się dolar, drożeją surowce energetyczne, tanieją akcje, drożeją amerykańskie obligacje, drożeje złoto – zaznaczył.

Ekspert przypomniał, że skutki większości zdarzeń geopolitycznych są przejściowe. Dlatego w takich sytuacjach lepiej radzą sobie inwestorzy, którzy zachowają spokój.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl