Nowa aplikacja mobilna z danymi GUS – we wrześniu  

Od września, dzięki mobilnej aplikacji, będzie można korzystać z zasobów portalu geo.stat.gov.pl, gdzie w formie graficznej prezentowane są dane zebrane przez GUS – poinformował dyrektor departamentu programowania i koordynacji badań w GUS Janusz Dygaszewicz.

W Warszawie odbyła się konferencja „Portal Geostatystyczny – platforma nowych możliwości”, podsumowująca i prezentująca II fazę projektu. Projekt realizowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VII osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Geostatyka to dział statystyki, który zajmuje się prezentacją danych w formie graficznej np. map prezentujących przebieg w czasie jakiegoś zjawiska.

Dzięki aplikacji w sposób łatwy będzie można otrzymać w formie graficznej informacje o pewnych zjawiskach, np. dotyczących miejsca, gdzie w danym momencie będzie znajdował się użytkownik, bo urządzenie samo wykryje, gdzie się znajdujemy – zaznaczył Dygaszewicz.

Poinformował, że aplikacja będzie dostępna na systemy operacyjne iOS, Android i Windows Phone.

Jak wyjaśnił Dygaszewicz nowe możliwości pozwolą także na dokonywanie analizy i prezentacji danych w formie graficznych map przez internet na portalu geo.stat.gov.pl.

Bedzie można sobie wybrać obszar, np. gminy, powiatu i uzyskać pewne informacje w formie mapy. Geostatystyka różni się tym od statystyki, że dane, które są w tabelkach, prezentuje w formie graficznej w sposób przystępny dla każdego – powiedział Dygaszewicz.

Jak wyjaśnił, dzięki graficznej prezentacji danych można np. odpowiedzieć na pytanie, jaki procent populacji mieszkającej w określonej odległości od głównych dróg krajowych choruje na jakąś chorobę i jaka jest dynamika tego zjawiska na przestrzeni ostatnich lat.

Wydobycie takich danych z tabel byłoby trudne i wymagało specjalnego i żmudnego opracowania. W systemie geostatystycznym odpowiedź na to pytanie można uzyskać praktycznie za pomocą kilku kliknięć – podkreślił.

Dodał, że geostatystyka pozwala m.in. wspierać procesy planowania rozwoju przestrzennego, planowania zaopatrzenie w mediach danych rejonów kraju, czy określić np. średnią odległość do najbliższego szpitala, szkoły czy przedszkola w danej miejscowości.

Na drugi dzień po tym, jak zebraliśmy dane o bezdomnych w Warszawie, dysponowaliśmy informacją, gdzie oni przebywają najczęściej – wskazał.

Dane geostatystyczne mogą być także wykorzystane w sytuacji zagrożenia powodziowego.

Bardzo szybko w sposób graficzny możemy przedstawić informacje, ile gospodarstw rolnych, budynków czy jakie dzielnice miasta są zagrożone, ile tam znajduje się osób. Możemy także np. uzyskać informacje o liczbie ciągników, jakie są na danym obszarze i łatwo określić ich liczbę, którą można wykorzystać do sypania wałów – dodał Dygaszewicz.

Portal Geostatystyczny działający pod adresem geo.stat.gov.pl umożliwia prezentację informacji statystycznych zebranych w spisach powszechnych, takich jak powszechny spis rolny (2010) i narodowy spis powszechny ludności i mieszkań (2011) oraz z banku danych lokalnych. Wszystkie dane w drodze przetwarzania zostają przedstawione w formie odpersonalizowanej, z zachowaniem tajemnicy statystycznej.

PAP/RIRM

drukuj