fot. pixabay.com

Zanotowano spowolnienie polskiej gospodarki

Szacunkowy Produkt Krajowy Brutto za drugi kwartał tego roku wyniósł 5,3 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. Według ekonomistów, dane świadczą o spowalnianiu polskiej gospodarki. Jest to efekt wojny na Ukrainie i związanej z nią inflacji.

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o stanie polskiej gospodarki.

„Według szybkiego szacunku Produkt Krajowy Brutto niewyrównany sezonowo w II kwartale 2022 roku zwiększył się realnie o 5,3 proc. rok do roku” – poinformował GUS na Twitterze.

W porównaniu z pierwszym kwartału tego roku, PKB był niższy o 2,3 procent Jak podkreśliła prof. Grażyna Ancyparowicz, szacunek GUS to dobra informacja.

– Jeżeli mamy taką dynamikę kwartał do kwartału, to jest naprawdę bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, bo mamy wojnę na Ukrainie i ona bardzo negatywnie wpływa na bardzo wiele branż – zaznaczyła.

Ponadto inflacja ogranicza konsumpcję. Wolniej rosną wynagrodzenia. Drugi kwartał – zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego – był dobry dla naszej gospodarki, ale już trzeci i następny takie nie będą.

„Wyniki gospodarcze wciąż podwyższało akumulowanie zapasów przez przedsiębiorstwa – prawdopodobnie jednak to ostatni taki kwartał. (…) Wyniki w III kwartale będą zbliżone do trzech procent” – oznajmił Instytut.

Dalej idzie Komisja Europejska, która obniżyła prognozę polskiego PKB na przyszły rok z 3, do 1,5 procent. Jak wskazał ekonomista dr Artur Bartoszewicz, należy spodziewać się spowolnienia gospodarczego, ale niekoniecznie recesji.

– Najprawdopodobniej tak nisko ze wzrostem gospodarczym nie zejdziemy. Inflacja będzie powodowała, że Polacy będą ostrożniej wydatkowali pieniądze, będą mieli problem z zagospodarowaniem własnych potrzeb – zwrócił uwagę.

Będzie nas na mniej stać i nie zawsze będziemy mogli zaspokoić swoje potrzeby.   Takie problemy coraz częściej dotykają też mieszkańców Europy – zauważył ekonomista dr Bogdan Piątkowski.

– Jest obserwowana wysoka inflacja, są wysokie koszty związane ze wzrostem kosztów czynników produkcji – gazu, ropy, są zerwane łańcuchy dostaw i w związku z tym są problemy w handlu międzynarodowym – wyjaśnił ekspert.

Ekonomista nie wykluczył kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Według Eurostatu również kraje Unii Europejskiej notują spadki PKB w drugim kwartale względem pierwszego. Produkt Krajowy Brutto na Łotwie to niemal półtora procent, zaś na Litwie – pół, podobnie jak we Francji. Wzrost gospodarczy Niemiec jest na poziomie zera procent. Jak zaznaczył ekspert do spraw finansów Paweł Dołkowski, polska gospodarka będzie zależna od sytuacji gospodarczej Europy.

– Produkty wytwarzane na Zachodzie są sprzedawane w Polsce, tak samo produkty wytwarzane w Polsce są sprzedawane na Zachodzie, więc to powiązanie gospodarcze będzie powodowało, że recesja będzie dotykała wszystkich – zwrócił uwagę.

Stosunkowo wysoki PKB miał niewątpliwie wpływ na nadwyżkę budżetową. Na koniec lipca wyniosła ona prawie 35 mld złotych. Dobry wynik to też efekt wpływów podatkowych – zaznaczył główny ekonomista Ministerstwa Finansów, Łukasz Czernicki.

– Tutaj szczególnie na pierwszym miejscu wybijają się wpływy z CIT-u, które rosną w okresie od stycznia do lipca w porównaniu z ubiegłym rokiem prawie o 50 procent – wskazał.

W następnych miesiącach wyniki nadwyżka stopnieje. Stanie się tak za sprawą dodatku węglowego.

– Musimy sfinansować dodatek węglowy czy dodatek dla osób posiadających inne źródła ciepła. Na pewno będą środki na tę pomoc – zapewnił rządowy ekspert.

Wszytko wskazuje na to, że całkowity budżet za ten rok zakończy się deficytem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl