GUS: PKB w I kwartale 2017 r. wzrósł o 4 proc. r/r

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2017 r. wzrósł o 4 proc. licząc rok do roku – poinformował w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 1 proc.

Ekonomiści podkreślają, że polska gospodarka radzi sobie coraz lepiej. W ocenie ekspertów PKB za 2017 r. nie przekroczy 4 proc. Powinno to jednak nastąpić w 2018 r.

Dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula podkreśla, że do tak dobrych danych przyczyniły się ciężka praca polskich pracowników i pracodawców oraz rozsądna polityka gospodarcza rządu.

Polityka, która zrywa stopniowo z nieracjonalną restrykcyjnością w podejściu do głównie polskich (małych i średnich) firm, które stanowią o naszej gospodarce, ale za to zaostrza swoje postępowanie wobec firm nieuczciwych zarówno polskich, jak i zagranicznych, bo w obu grupach pseudouczciwi biznesmeni się znajdują. Lepsze wyniki polskiej gospodarki i bardziej przychylne spojrzenie na nią w oczach zagranicznych inwestorów czy odbiorców naszego eksportu wynika także z poprawiającej się kondycji naszego budżetu – wskazuje dr Szołucha.

Ekonomista zwrócił także uwagę, że na lepszy wskaźnik PKB w Polsce wpłynęła polepszająca się koniunktura u naszych zagranicznych partnerów, np. w Niemczech.

W projekcie budżetu na ten rok rząd założył, że dynamika PKB wzrośnie o 3,6 proc. Ubiegły rok zamknął się wzrostem PKB w wysokości 2,7 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl