Prezydent podpisał nowelizację ustawy „apteka dla aptekarza”

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego, zwaną „Apteką dla aptekarza”. Przewiduje ona, że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci. Nowela wprowadza też ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

Przesłankami do wydania zezwolenia będzie co najmniej 3 tys. mieszkańców gminy przypadających na jedną aptekę i odległość 500 m od apteki już istniejącej.

Nowe prawo to ważny krok w kierunku uporządkowania rynku aptecznego w Polsce – mówi Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

– Przez wiele lat ten rynek zmieniał się w niekorzystnym kierunku. W tej chwili jest szansa na zatrzymanie tego złego trendu i poprawę sytuacji aptek w tym kontekście, że będą one prawdziwymi placówkami ochrony zdrowia. Apteka nie jest sklepem z lekami. To placówka ochrony zdrowia. Polscy farmaceuci współpracują na co dzień z dwoma milionami pacjentów, służą im swoją radą, służą doświadczeniem. Umożliwienie im robienia tego tak, jak to robi 70 proc. aptek w Europie to bardzo ważny krok – podkreśla Marek Tomków.

Resort zdrowia ocenia, że zmiany w zakresie prowadzenia aptek są konieczne m.in. dlatego, że apteki sieciowe przejmują coraz większą część rynku.

Zdaniem resortu, na nowych przepisach skorzystają małe, rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl