fot. twitter.com/prezydentpl

P. Szrot: Wkrótce spotkanie prezydenta z szefem MEiN

Prezydent Andrzej Duda spotka się wkrótce z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki. Poinformował o tym Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP.

Według szefa gabinetu prezydenta RP rozmowa może dotyczyć projektu noweli Prawa oświatowego. Sprawa jest ważna i wymaga wnikliwej i rzeczowej analizy – powiedział Paweł Szrot.

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji zmierzającej do wzmocnienia roli kuratorów oświaty.

Stanowiska na temat projektu przedstawiły kluby i koła. Opozycja wykorzystała czas debaty na ataki pod adresem ministra edukacji i nauki.

Jednym z pretekstów stał się zapis nowelizacji, w myśl którego władze szkoły będą miały obowiązek uzyskać szczegółowe informacje na temat organizacji, które chcą przeprowadzić dodatkowe zajęcia dla dzieci.

Dziś w Polskim Radiu prof. Przemysław Czarnek bronił tych regulacji. Podkreślił, że państwo ma obowiązek chronić dzieci przed demoralizacją.

– Materiały muszą być przedstawione kuratorowi oświaty w ciągu dwóch miesięcy przed wejściem organizacji do szkoły. Jeśli pojawią się protesty ze strony rodziców, to kurator będzie mógł się sprzeciwić takim zajęciom. Natomiast jeśli materiały będą zgodne z zasadami i nie będą demoralizujące, to dlaczego miałyby zostać odrzucone? Najpierw zobaczmy, co jest w materiałach. Dlaczego dana organizacja, która chce uczyć nasze dzieci i młodzież w szkołach, miałaby nie przedstawić do publicznej wiadomości materiałów, jakie chce zaprezentować uczniom? – zastanawiał się szef resortu edukacji i nauki.

Jeszcze dziś popołudniu w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad nowelizacją Prawa oświatowego, po czym przepisy trafią do Senatu.

RIRM

drukuj