PO zgłosiła postulat o możliwość odwołania prezydenta

Platforma Obywatelska zgłosiła postulat zapisania w Konstytucji możliwości odwołania prezydenta Rzeczypospolitej. Opozycja zaproponowała tzw. impeachment podczas sobotniej konwencji programowej partii.

Jest to procedura służąca odpowiedzialności konstytucyjnej szefa państwa umożliwiająca usunięcie go z urzędu. Szef PO Grzegorz Schetyna wskazał, że propozycja to efekt działalności obecnego prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Propozycje zgłaszane obecnie przez PO są bardziej ukłonem w stronę zwolenników ugrupowania niż realnymi rozwiązaniami – ocenia dr Agnieszka Łukasik-Turecka z KUL-u.

– To są propozycje oferowane w czasie, gdy PO zdaje sobie sprawę, że jest w opozycji, a zatem bez głosów PiS-u nie mają szans na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w Konstytucji. Stąd też odbieram tę propozycję, jako ukłon w stronę zwolenników ugrupowania, aniżeli jakieś konkretne rozwiązania – mówi Agnieszka Łukasik-Turecka.

Do postulatu PO odniósł się Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Wskazał on, że prezydent Andrzej Duda nie przestraszył się zapowiedzi polityków PO. Ocenił, że jest to „oznaka bardzo głębokiej politycznej niedojrzałości”.

RIRM

drukuj