fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda ma rozmawiać z rządem o propozycjach, jakie padły podczas polsko-ukraińskich konsultacji w Wiśle

W tym tygodniu prezydent RP Andrzej Duda ma rozmawiać z rządem o propozycjach, jakie padły w trakcie polsko-ukraińskich konsultacji w Wiśle. Tymczasem, amerykański Departament Stanu polecił opuszczenie Ukrainy rodzinom swoich dyplomatów. Pada argument o możliwej inwazji ze strony Rosji.

Stany Zjednoczone podtrzymują, że Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę w każdej chwili. Departament Stanu polecił rodzinom swoich dyplomatów opuszczenie ambasady USA w Kijowie. [czytaj więcej]

„Istnieją doniesienia, że Rosja planuje znaczące działania militarne przeciwko Ukrainie (…). Warunki bezpieczeństwa, szczególnie wzdłuż granic Ukrainy na okupowanym przez Rosję Krymie i na kontrolowanej przez Rosję wschodniej Ukrainie, są nieprzewidywalne. Mogą się one wkrótce pogorszyć” – poinformował Departament Stanu USA.

Kontynuowana jest polityka odstraszania. „New York Times” wskazał, że prezydent Joe Biden rozważa wysłanie do krajów wschodniej flanki NATO dodatkowych żołnierzy w liczbie  1-5 tysięcy. Część z nich miałaby zostać przeniesiona z USA. Część zaś z innych amerykańskich baz w Europie. Na Ukrainę docierają też kolejne dostawy broni – przekazał Ołeksij Reznikow minister obrony Ukrainy.

„Ponad 80 ton broni dla wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy od naszych przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych! A to nie koniec” – powiedział minister Ołeksij Reznikow.

Brytyjska dyplomacja donosi, że Kreml będzie chciał zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę. Zaprzecza temu resort spraw zagranicznych Rosji. W takie zapewnienia nie wierzy jednak ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

– Dokonają inwazji i będą musieli ustanowić jakiś rząd. Dlatego właściwie nie jestem zaskoczony – oznajmił Vadym Prystayko, ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

W pobliżu granicy z Ukrainą stacjonuje ok. 120 tys. rosyjskich żołnierzy. Nawet niemiecki rząd mówił o zagrożeniu dla bezpieczeństwa w Europie. Olaf Scholz odrzucił krytykę, jaka spadła na Berlin za sprawą m.in. gazociągu Nord Stream 2, który daje Moskwie silne karty w dyplomatycznym sporze z Zachodem.

„Obowiązuje to, co rząd niemiecki, co my, Europejczycy, uzgodniliśmy z rządem amerykańskim, a mianowicie, że Rosja poniesie wysokie koszty, jeśli dojdzie do agresji militarnej przeciwko Ukrainie” – powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

W ubiegłym tygodniu szerokie konsultacje z prezydentem Ukrainy prowadził prezydent Andrzej Duda. Treść rozmów na razie nie ujrzała światła dziennego. Jednak relację ze spotkania w tym tygodniu prezydent ma zdać politykom rządu.

„Prezydent AndrzejDuda będzie rozmawiał z rządem o realizacji ustaleń, jakie omawiane były między prezydentami Polski i Ukrainy w Wiśle. Z obu stron padły pewne propozycje i rekomendacje” – wyjaśnił  Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

https://twitter.com/BBN_PL/status/1484947981560385536

W reakcji na trudną sytuację wokół Ukrainy Ojciec Święty Franciszek ustanowił 26 stycznia dniem modlitwy o pokój.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl