fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL

Min. P. Czarnek: Gotowy jest gruntowny projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Nauki

Jest gotowy gruntowny projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Nauki. Rząd powinien się nim zająć już w najbliższych tygodniach, żeby w połowie roku lub najdalej w przyszłym półroczu nowe przepisy ustawy o NCN zaczęły obowiązywać – powiedział  szef MEiN, Przemysław Czarnek.

W październiku 2021 roku minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, stwierdził, że podział środków z Narodowego Centrum Nauki jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne. Dodał, że w przypadku projektów obejmujących nauki ścisłe i techniczne jest to mniej niepokojące, ale inaczej jest w przypadku nauk humanistycznych. W listopadzie 2021 r. wiceminister edukacji i nauki, Włodzimierz Bernacki, podał, że zastrzeżenia dotyczące NCN są analizowane i jej wyniki będą znane na początku grudnia ub.r.

Jest gotowa gruntowna nowelizacja ustawy o NCN. W piątek wiceminister Włodzimierz Bernacki będzie przekazywał projekt do wykazu prac legislacyjnych, po to, żeby rząd mógł się nim zająć już w najbliższych tygodniach i żeby w połowie roku, a najdalej w przyszłym półroczu mogły już obowiązywać nowe przepisy ustawy o NCN. Wszystko po to, ażeby proces udzielania grantów był bardziej transparentny i sprawiedliwy – poinformował szef MEiN, Przemysław Czarnek.

Minister Przemysław Czarnek powiedział, że niewłaściwe jest to, że 80 proc. środków z NCN trafia do Warszawy czy Krakowa.

Są też inne ośrodki akademickie, takie jak choćby Łódź i Gdańsk, które też tych środków potrzebują – podkreślił Przemysław Czarnek.

Pytany o kluczowe zmiany wskazał kwestie transparentności oceny grantów powiedział, że wymagają one zmian, potrzebny jest bardziej sprawiedliwy podział środków.

NCN jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych. Do jej zadań należy m.in. finansowanie badań, nadzór nad ich realizacją i współpraca międzynarodowa.

Przemysław Czarnek odniósł się też do pytania o reformę Polskiej Akademii Nauk.

Na razie spokojnie podchodzimy do tego zagadnienia. Nie chcemy otwierać na raz wszystkich frontów, mamy obecnie wiele pracy w innych obszarach – powiedział szef MEiN.

W październiku 2021 r. prezydium PAN przyjęło projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk przygotowany przez działający od 2019 r. zespół pod przewodnictwem wiceprezesa PAN prof. Pawła Rowińskiego. Dokument ten przekazano na ręce szefa resortu edukacji i nauki, Przemysława Czarnka.

On jest nie do zaakceptowania w takim kształcie – ocenił Przemysław Czarnek.

Może jednak stanowić fundament do dalszej dyskusji, ale ta reforma, którą przygotowała PAN niewiele zmienia w zarządzaniu akademii. Musimy zrobić z PAN instytucję bardziej nowoczesną, nastawioną na rozwój. Teraz jest ciągłe narzekanie, że brakuje pieniędzy –wskazał szef MEiN.

Zaznaczył, że część instytutów PAN działa świetnie, ale są też i takie, które funkcjonują bardzo słabo.

Brakuje nam systemowego podejścia do rozwiązania problemów tych instytutów, które co roku notują ogromne deficyty i które trzeba dofinansowywać cały czas – dodał minister Przemysław Czarnek.

W listopadzie 2021 r. prof. Paweł Rowiński, mówił, że projekt przyjęty przez prezydium PAN stawia m.in. na wzmocnienie roli instytutów PAN w obrębie akademii oraz wprowadzenie skutecznej kontroli nadzorczej wewnątrz tej instytucji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl